Nálunk leépít, Szlovákiából kivonul az EDF
Két hullámban 198 munkahely szűnik meg az EDF Démásznál - tudósít a Délmagyarország.
A francia hátterű áramszolgáltató nem a leépítést, hanem az önkéntes távozás ösztönzését választotta. Ez megkönnyíti, de drágítja is a létszámcsökkentést. Megvan, hogy régiónként, szervezeti egységenként honnan hányan mennének. A héten kiderül, milyen átcsoportosításokkal képes megoldani a cég a helyettesítésüket.
Nagy Sándor, a Démász Szakszervezet elnöke a lappal közölte, a programra a tervezettnél valamivel többen, nagyjából 220-an jelentkeztek.
Az önként távozók a kötelezőnél magasabb végkielégítést, valamint átképzési, áttelepülési és elhelyezkedési támogatást is kapnak.
A napilap számításai szerint a leépítés az EDF Démász munkavállalóinak 14 százalékát érinti.
Az EDF Démász kérdésükre a leépítést a szabályozási és adózási változások hatásával indokolta.
Miközben az új árszabályozás szerint 10 százalékkal csökkentek a lakossági fogyasztói árak, új elemként megjelent a közműadó, és a Robin Hood-adó további emelésével a társasági adó lényegében 50 százalékra emelkedett. Emiatt nemcsak beruházási, hanem működési költségeiket is csökkenteni kell.
Szintén ma került nyilvánosságra, hogy az EDF eladja a szlovák Stredoslovenska Energetika (SSE) nevű, állami irányítású áramszolgáltatóban meglévő 49 százalékos tulajdonrészét.
A vevő a cseh Energeticky a Prumyslovy Holding, amely mögött kutatásaink szerint pénzügyi szakemberek, így a cseh Petr Kellner és Daniel Kretinsky, illetve a szlovák Ivan Jakabovic és Patrik Tkac áll.
A 2002-ben 160 millió euróért vásárolt csomagért a cseh vevő most 400 millió eurót ad.