Nagyon szomorú helyzetben van a családok többsége

Minden ötödik magyar felnőtt csupán egy hétig, míg további 41 százalék egy hónapig tudná eltartani családját tartalékaiból, ha elveszítené állását – derült ki a Generali 1000 fős reprezentatív kutatásából.

Jövedelmük hirtelen kiesése már rövid távon is kilátástalan anyagi helyzetbe hozná a magyar munkavállalók többségét. A Generali friss felmérésében választ adók húsz százaléka legfeljebb egy hétig tudná fenntartani magát és családját, amennyiben valamilyen okból hirtelen elveszítené állását. A legtöbben – 41 százalék – pedig maximum egy hónapig tudnák finanszírozni életüket, és a válaszadók mindössze 9 százaléka tudna megélni tartalékaiból egy évig. A kutatásból az is kiderült, hogy a nők és a községekben élők különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak, hiszen mindkét csoportban 25 százalék azok aránya, akik csak néhány napra elegendő félretett pénzzel rendelkeznek.

Az állás elvesztésének hátterében gyakran áll valamilyen jogi érdeksérelem, amelynek rendezéséhez a szükséges eljárási díj tovább nehezíti a munkavállalók helyzetét. 

Növelheti a munkavállalók anyagi terheit az is, hogy a munka törvénykönyvének legutóbbi módosítása után a korábbi szabályozáshoz képest jelentősen megnőtt kártérítési felelősségük. A Generali kutatásának eredményei szerint a munkavállalók 84 százaléka nincs pontosan tisztában ennek mértékével, pedig már enyhe gondatlanság esetében is komoly bajba kerülhet. A jelenleg érvényes szabályozás értelmében ugyanis a munkáltató ilyen esetben négyhavi távolléti díjat követelhet beosztottjától, de ha a helyi kollektív szerződés úgy szabályozza, a kártérítés mértéke akár a nyolchavi távolléti díjat is elérheti. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.