Nagyon a 'körmére néznek' Magyarországnak

Kedden életbe lép a fiskális fegyelmet szigorító hatos csomag. Magyarországnak hamarosan válaszolnia kell arra, hogyan csökkentené tartósan, azaz fenntarthatóan államháztartási hiányát. Ha ezek nem lesznek az elvártaknak megfelelőek, eddig nem használt súlyos szankciókat kaphatunk Brüsszelből.

Lépéseket tettek azok az európai uniós tagállamok – köztük Magyarország – az államháztartási hiány további csökkentésére, amelyektől az Európai Bizottság a múlt hónapban kért tájékoztatást ezzel kapcsolatos terveikről – jelentette ki Olli Rehn gazdasági és pénzügyi biztos tegnap Brüsszelben abból az alkalomból, hogy kedden életbe lép a pénzügyi fegyelmet szigorító hatos csomag.

Rehn november elején öt olyan országnak – köztük Magyarországnak – küldött levelet, amelyeknek elvileg idén, illetve jövőre kéne a költségvetési hiányukat három százalék alá csökkenteni. A levélben fenntartható kiigazításokat kért a finn biztos. A részletes, forrásaink szerint „határozott hangú” dokumentumban Rehn tulajdonképpen azt közölte a magyar gazdaság irányítóival, egy hónapjuk van arra, hogy tartósan meggyőző számokat produkáljanak.

A bizottság szerint a jelenlegi politika alapján Magyarország nem teljesíti a konszolidációs célokat, hiába sikerül a hiányt idén 3 százalék alá nyomni. Mivel ez uniós csatlakozásunk, 2004 óta nem sikerült, Magyarországgal szemben túlzottdeficit-eljárás van érvényben, amely végső soron a kohéziós alapokból nyújtott támogatások felfüggesztését is jelenhetné – igaz, erre soha nem volt még példa.

Most azonban a gazdasági szigor az unió mantrája. A magyar gazdaságpolitika – mondhatjuk – amúgy is a bizottság bögyében van: a szektoradók, a nyugdíjreform, a végtörlesztés ilyen vagy olyan formában már megfordultak a bizottság napirendjén vagy célszerűség, vagy jogszerűség szempontjából.

Úgy tudjuk, Budapest csütörtökön küldi meg a választ Olli Rehn biztosnak. A bizottság januárban dönt, milyen lépést javasolnak az országoknak, döntés a gazdasági és pénzügyminiszterek január 24-i ülésén születhet.

Több forrásunk is azt állította, megvan rá az esély, hogy a bizottság szankciók alkalmazását, azaz a kohéziós alapokból történő támogatások, kifizetések felfüggesztését javasolja majd. Ugyanakkor forrásaink elismerték, a bizottság tudatában van annak, politikailag elég rosszul venné ki magát, ha ezt a szankciót a történelemben először abban az évben használnák, amikor a kérdéses tagállam egyébként hozza a költségvetési célszámot.

Azt ugyanis a bizottság is elismeri, hogy a 2012-es deficit három százalék alatt, 2,8 százalékon várható. A vita 2013 körül forog. Magyarország arról próbálja meggyőzni a bizottságot, hogy – ellentétben a brüsszeli előrejelzéssel – a költségvetési hiány nem fog 3,7 százalékra visszakúszni két év múlva. Úgy tudjuk, Brüsszelben a megfelelő eszközt keresik: azon megy a tanakodás, hogy a szankciók lennének-e célravezetők, vagy inkább a készenléti alappal kapcsolatos tárgyalások során kellene szigorú feltételrendszert felállítani hazánkkal szemben.

Számonkérhető a hatos csomag
Hatályba lépett az úgynevezett „hatos csomag”: a jogszabályok megerősítik a belső államadósság GDP-hez viszonyítottan 60 százalékos felső küszöbét és az államháztartási hiány 3 százalékos maximumát. A középtávú adósság- és deficitcélokat elérni nem tudó euróövezeti országok a GDP 0,2 százalékát elérő letét elhelyezésével sújthatók, a szankciók ráadásul csak a tagországok minősített többségű szavazásával akadályozhatók meg. A letét további tartós szabályszegés esetén bírságba mehet át. Rehn megerősítette, hogy a végrehajtó testület azonnal alkalmazni kívánja az új jogszabályok adta lehetőségeket. A 27 tagország közül 23 jelenleg is túlzottdeficit-eljárás alatt áll.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.