Nagy sávszélesség a tetra hálózatokon
A jelenleg használt Tetra technológiát a készenléti szervek és a katonai szervezetek megnövekedett igényeihez képes igazítani a Cassidian és az Alcatel-Lucent közös fejlesztésű szélessávú mobil rádiókommunikációs rendszere. A 400MHz-es sávon belül működő, LTE techológiára épülő adatátviteli megoldást elsősorban a készenléti szolgálatoknak szánják, de kereskedelmi és katonai felhasználásra is alkalmas - jelentették be a Budapesten megrendezett Tetra világkongresszuson.
A Cassidian, az EADS csoport tagja, a világ vezető biztonságtechnikai rendszerszállító vállalata és az Alcatel-Lucent bejelentette, együttműködési megállapodást írtak alá közös fejlesztési projekt megvalósítására. A polghári hálózatokon csak negyedik generációként emlgetett LTE technológián alapuló közös Alcatel-Lucent-Cassidian rendszer az olyan alkalmazások támogatására lesz alkalmas mint például a mobil videós biztonsági rendszerek, a járművek berendezéseinek működését összehangoló intelligens megoldások és olyan alkalmazások, amelyek a meglévő hang és adatátviteli rendszereket egészítik ki. Valamint gyakorlatilag minden olyan alkalmazás alapjául sziolgálhatnak, amely a jelenlegi Tetra rendszerek tudását meghaladó sávszélességet igényel.
Mindezt azonban kombinálják a száz százalékos rendelkezésre állással, valamint a magas szintű titkosítással, ahogy azt a rendőrségi és katonai felhasználók igénylik. A Cassidian az új rendszer követelményeinek megfelelő, a 400 MHz-es sávon belül működő rádió fejegységeket és terminálokat fejleszt ki. Az alacsony frekvencia és nagy teljesítmény költséghatékony hálózatkiépítést tesz lehetővé. A Cassidian a megoldást elsősorban a 400 MHz-es sávban működő készenléti és katonai rendszerek felhasználói számára ajánlja. Az LTE technológia fejlesztésében élenjáró Alcatel-Lucent többek között a a szállítmányozás és energiaszektor területén tervezi értékesíteni a megoldást.
Ken Rehbehn, a Yankee vállalatcsoport vezető elemzője szerint ez a fejlesztés a Cassidian és az Alcatel-Lucent együttműködésében azért fontos, mert erőteljes lendületet ad a technológia környezetközpontú átalakításának. Ez szükséges ahhoz, hogy a professzinoális mobil adatkommunikáció jelenlegi szintjéről egy gyors, jóval funkcionálisabb mobil adathálózattá alakulhasson át, amely képes megfelelni a készenléti szolgálatok elvárásainak.