Nem minősített le az S and P: még nem vagyunk bóvli ország

Negyedév haladékot kapott a kormány, a Standard and Poor's ugyanis jövő év februárjáig elodázta a döntést a magyar adósságbesorolás esetleges leminősítéséről. Hírek szerint éppen ennek a hitelminősítőnek a küszöbön álló döntése váltotta ki az Orbán-féle szabadságharc lefújását. Egyelőre megúsztuk tehát, hogy a bóvli kategóriába kerüljünk, ám ha az IMF/EU tárgyalások nem vezetnek eredményre, könnyen ott találhatjuk magunkat.

Egy esetleges IMF/EU-megállapodás megszüntetheti azokat az okokat, amelyek Magyarország leminősítéséhez vezethetnek – közölte tegnap este a Standard&Poor’s hitelminősítő cég Londonban. Azt is bejelentette: megerősítette Magyarország BBB- besorolását, de továbbra is negatív figyelőlistán tart bennünket.

A szuverén államadósság megítélése egyelőre egy kategóriával a bóvli minősítés felett maradt. Ugyanekkor a magyar kormány nyert negyed évet, mert a cég közleménye szerint az esetleges leminősítésről várhatóan 2012. február vége előtt hoznak döntést, a korábban tervezett november végi határidővel szemben. Addigra ugyanis világossá válik, hogy mik az esélyei az IMF-fel való megállapodásnak.

Megjegyzik, a leminősítésre akkor számíthat Magyarország, ha a költségvetési egyenleg tovább romlik, s a gazdaságpolitika kiszámíthatatlanabbá, hiteltelenebbé válik. Kiemelik, egyes lépések korlátozzák a magyar intézmények függetlenségét, és csökkentik az ország vonzerejét a befektetők körében. Külön említik a különadókat és a végtörlesztést, ami a bankok meggyengítése miatt a finanszírozáson keresztül veszélyt jelent a növekedésre.

Az IMF-nél kezdeményezett tárgyalásokról azonban egyelőre nem sokat lehet tudni. A Nemzetközi Valutaalap delegációja visszatért Washingtonba, ahol az intézmény vezetősége áttekinti a magyar kérést az elővigyázatossági hitelkeretre, de csak a következő időszakban dőlhet el, hogy milyen pénzügyi eszköz igénybevételéről lehet szó – mondta csütörtökön délután Irina Ivaschenko, a nemzetközi intézmény budapesti képviselője. Részleteket nem árult el, csupán annyit mondott, Magyarországon nincs hiány kiváló szakemberekből, megvan a tudás, mit kell tenni. Az ördög azonban a részletekben rejlik, abban, hogy miként kell végrehajtani a terveket és ebben mások tapasztalatai sokat segíthetnek.

Kevésbé visszafogott nyilatkozat hangzott el azonban kormányzati oldalról. A tervezett megállapodással kapcsolatban Giró-Szász András kormányszóvivő kijelentette:  Magyarország gazdaság- és társadalompolitikai szuverenitása nem korlátozható. S hiába mondják a hazai és a nemzetközi közgazdászok, elemzők, intézmények, hogy a magyar modell nem visz előre, Giró-Szász állítása szerint a kormány ugyanazt a gazdaságpolitikai logikát követi mint eddig.

Habár az szinte a kormányzaton kívül mindenki más számára világos, hogy a válságadók, illetve a végtörlesztés nem fér bele egy IMF-megállapodásba, Giró-Szász az erre vonatkozó kérdésre úgy reagált, hogy: a végtörlesztéssel kapcsolatban a jogszabályi környezet, de a határidők is életben vannak. A magyar kormány tárgyalási feltételeiről nem árult el semmit, mondván:  egy tárgyalássorozaton akkor lehet jól képviselni egy álláspontot, ha a kormány azt nem adja ki előre.  

A kormányszóvivő megerősítette Matolcsy György korábbi nyilatkozatát is, mely szerint legkorábban január végére lehetnek eredményei a megbeszéléseknek. Ha nem is mondja ki, de ezzel azt sejteti, hogy a kormány a 2012-es költségvetést még az előtt el akarja fogadni, hogy beleszólhatna az IMF a tervezésbe.

Irina Ivaschenko egyébként az Európai Bizottság magyarországi képviselete által szervezett konferencián vett részt, amelynek témája az új európai gazdasági kormányzás, és a magyar helyzet elemzése volt. A magyar gazdaság növekedési képességéről szóló vitában kiemelte, hogy a kiszámíthatóság, a makrogazdasági stabilitás és az intézmények minősége, valamint a foglalkoztatás bővítése hozhat megoldást hosszabb távon. Utóbbi tényező esetében a holland és a  svéd példát ajánlotta a döntéshozók figyelmébe.

Tömör értékelésével csatlakozott az előtte felszólaló Csermely Ágneshez, az MNB közgazdasági területért felelős igazgatójához, aki – csodák nincsenek alapon – felvázolta az ismert tényeket, hogy a magyar költségvetést a magas finanszírozási költségek, az erőforrások rossz hatékonyságú elosztása, a nagy szociális transzferek a magas adóterhek és szűk adóbázis feszítik.

Azzal érvelt, hogy a kormány igyekezett szembenézni a súlyosabb  kihívásokkal, így az adóssággal és az alacsony foglalkoztatással, de egyes makromutatók javulása ellenére a befektetők még bizalmatlanok, jórészt a tömeges törvénykezés, a Robin Hood adók keltette bizonytalanságok miatt. Hangsúlyozta ő is, a növekedés ösztönzésének egyik fontos eleme lehet az intézmények minőségének javítása, például a folyamatok független ellenőrzésének és értékelésének a meghonosítása.

Csaba László, a Közép-Európai Egyetem tanára felvetette, nem kapott választ arra, miként javítható a magyar gazdaság növekedési képessége. Amire úgy reagált Csermely Ágnes, hogy a növekedési források keresése általános probléma, s nincs kész válasza arra, hogyan lehetne kitörni a lassú növekedés csapdájából. Ivaschenko ehhez annyit tett hozzá, hogy érdemes más országoktól tanulni.

A növekedési képesség titka nem lepleződött le, de Pierre Beynet, az OECD szakértője kifejtette: a költségvetési kiigazítás tartósságának eszköze az önkormányzatok büdzsészabályainak tisztázása, rögzítése, az állami szektor további leépítése, hatékonyságának fokozása, a nyugdíjkorhatár emelése és a munkát terhelő adók csökkentése lehet, amit a környezetvédelmi vagy ingatlanadó bevezetésével lehetne ellensúlyozni. A kérdés azért merül fel, mert az Európai Bizottság 2012-re ugyan 2,8 százalékos GDP-arányos büdzséhiányt prognosztizál, de 2013 ismét három százalék felettit.

A Standard and Poor's hitelminősítő New York-i irodája. Kiért megy a mentő?
A New York City Fire Department ambulance and a New York Police car are seen parked in front of The Standard and Poor's building in New York August 8, 2011. U.S. stocks extended losses in heavy volume on Monday, with the S&P 500 down more than 6 percent, in the first session since Standard & Poor's cut the United States' top-tier AAA credit rating. REUTERS/Brendan McDermid (UNITED STATES - Tags: POLITICS BUSINESS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.