Moszkvában is ingatlanpanamát sejtenek a Kerki eladása miatt
Hatszor olyan drágán vette meg az orosz állam az egykori magyar kirendeltség moszkvai épületét, mint ahogyan azt a magyar állam eladta a Renova beruházási cég érdekeltségébe tartozó off-shore vállalatnak. A luxemburgi bejegyzésű Diamond Air ügylete körül most az orosz ügyészség vizsgálódik az orosz költségvetés megkárosításának gyanújával – írta a Vedomosztyi. (Az ügyletben az eladó képviselőjeként a Renova járt el egy megbízási szerződés révén.)
Az orosz lap a legfőbb ügyész első helyettesét idézi, aki szerint aggályos, hogy az ár felsrófolásában érdekelt eladó cég - amely a magyar államtól megvette az ingatlant - maga becsülte fel csaknem 3,5 milliárd rubelre (mintegy 23,5 milliárd forintra) az ingatlant – amelyet Magyarországtól 21 millió dollárért (2008 áprilisi árfolyamon mintegy 3,8 milliárd forintért) szerzett meg.
Vagyis, a vevő kijelölésének joga az orosz államé volt, amely kijelölte a Diamond Air nevű céget, majd a cég által készített becslés alapján hatszoros áron vette meg az ingatlant a közbülső tulajdonostól.
Alekszandr Bukszman megjegyezte, hogy tavaly májusban az orosz számvevőszék is jelezte kétségét az értékmegállapítás objektivitását illetően, bár ezt a számvevőszék nem erősítette meg.
A Viktor Vekszelberg nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Renova képviselője a Vedomosztyinak korábban elmondta: a cég 2005-ben (!) vásárolta meg az ingatlant, nem tervezték annak eladását. (2007-ben hivatalosan még a magyar állam tulajdonát képezte az épület.) 2008-ban azonban az orosz Regionális Fejlesztési Minisztérium jelezte vételi szándékát. ” Ebben az évben fizette ki a Diamond Air a vételárat a magyar államnak. A Renova bizonyos haszonnal szállt ki az üzletből, de nem akkorával, amekkorát egy üzleti központ létrehozása jelentett volna” a 17 ezer négyzetméteres Kerki 30 éves épületének helyén – közölte a Vedomosztyival a cég.
Az ügy kivizsgálásába az ügyészség egy parlamenti képviselő érdeklődésére kezdett bele. Szergej Petrov kezdeményezése nyomán a belügyminisztérium is átnézi az ingatlan adásvételének körülményeit. Igaz, ha a gyanú beigazolódik, akkor is kevés esélye arra, hogy megtérül a költségvetésnek okozott kár, miután az ügyletben szereplő Diamond Air azóta megszűnt – emlékeztet az orosz napilap.