Most kínai cég lesz a stratégiai partner
A Huawei Technologies Hungary Kft.-vel köt stratégiai megállapodást a kormány a Magyar Közlönyben csütörtökön megjelent határozat szerint, Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár hamarosan alá is írja az egyezményt. A tervek szerint összesen 40 nagybefektetővel köt megállapodást a kabinet, ebből már több mint egytucatnyit aláírtak.
A Huawei nemrég egy magyar vállalat partnereként elnyerte a 112-es segélyhívó rendszer kiépítésére vonatkozó megbízást. Kérdés azonban, hogy stratégiai partneri minőségében képes lesz-e újabb közbeszerzéseket nyerni?
A kínai Huawei mobil távközlési eszközöket, hálózati berendezéseket gyártó multinacionális vállalat a világ 50 vezető szolgáltatójából 45-öt tudhat ügyfelei között, így a Föld lakosságának egyharmadát szolgálja ki közvetlenül vagy közvetve. A Huawei nettó profitja 2012-ben 33 százalékkal nőtt a 2011-es adatokhoz képest, mintegy 15,4 milliárd jüan (539 milliárd forint) nyereségre tett szert tavaly, miközben forgalma 8 százalékkal 220,2 milliárd jüanra (7,7 ezer milliárd forint) nőtt.
Meng Cseng-fej, a vállalat alapítójának lánya jövőre 10-12 százalékos növekedésre számít. A Huawei részvényeivel kereskednek a hongkongi tőzsdén, eredményeik azonban egyelőre nem auditáltak. A vállalatot sokszor érik kritikák amiatt, hogy az alapító korábban a kínai hadsereg befolyásos tábornoka volt, azonban a cég pont a széles körű ügyfélbázisával veri vissza a vádakat, miszerint túl szorosan kötődne a kínai hadsereghez.
A cég Európában 7 ezer embert foglalkoztat, világszerte több mint 150 országban pedig több mint 140 ezret. Magyarországon a budapesti központ mellett Pécsett és Komáromban működik az egész Európát ellátó összeszerelő központjuk és a globális ellátási központ – innen látja el a teljes európai térséget, valamint az észak-afrikai és a közel-keleti országokat –, Biatorbágyon és Üllőn pedig Európát kiszolgáló logisztikai központot üzemeltet.