Most a deviza jobb a részvénynél

Túl sok a megválaszolatlan kérdés és a kockázat a piacokon, ezért a romló növekedési kilátások közepette továbbra is az óvatosabb, pénzpiaci eszközöket javasolja a befektetők számára a K&H Alapkezelő.

Habár a Fed és az EKB is a likviditásbővítés irányába mozdult el, ez nem okozott tartós javulást a piacokon. Rövidtávon pozitívum lehet, ha a Fed újabb lépésre (pénznyomtatásra) szánja el magát. Ez átmenetileg ugyan gyengítheti a dollárt, ugyanakkor az eurózóna adósságproblémái miatt a következő hónapokban is a zöldhasú maradhat a legstabilabb deviza - vélekedik Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

A forint árfolyamát az EU-IMF tárgyalások hivatalos megkezdése már pozitívan befolyásolta. Ez a hatás a megállapodás esetleges őszi megszületésével tovább fokozódhat, ezzel együtt a biztonsági hitelkeret a forint sérülékenységét is tompíthatja. Ez azért is fontos, mivel a hazai fizetőeszköz a világ egyik legérzékenyebb devizája, így a hazai és világgazdaság történéseire a többi devizához képest sokkal intenzívebben reagál.

A nyersanyagpiacot a továbbiakban is a romló növekedési kilátások miatt mérséklődő kereslet határozza meg. Így az energiahordozók – főként az olaj – ára a következő hónapokban csökkenhet, míg az ipari nyersanyagok esetében stagnálás várható, hiszen a fejlett országok csökkenő keresletét a feltörekvő országok továbbra is átlagon felüli növekedése egyelőre egyensúlyban tartja. Az első félévben lejtmenetbe kapcsolt arany ára az erősödő növekedési és pénzügyi kockázatok miatt a második félévben magára találhat.

Jelenleg mind hazai, mind nemzetközi szinten alacsony értékeltségűek a részvények, ezért egyre inkább érdemes lehet befektetni vállalati papírokba. Ugyanakkor az eurózónában a továbbra sem megoldott államadósság problémák, míg idehaza a gyenge növekedési kilátások komoly kockázatot jelentenek, ami rövidtávon magában hordozza akár a jelenlegi árfolyamszint további esését is, ezért a részvényeket tőkevédett befektetések formájában ajánljuk. – tette hozzá Horváth István.

Hazai szinten a jegybank további kamatdöntő lépéseit leginkább az EU-IMF tárgyalások előmenetele befolyásolja. A várhatóan ősz folyamán tető alá hozott megállapodás csökkentheti az állampapír hozamokat, ezzel együtt pedig teret nyithat a kamatcsökkentés előtt. Ugyanakkor az MNB nemrég frissített inflációs jelentése, valamint a jövő évre tervezett újabb jövedéki adó emelések az inflációs kockázatok emelkedését vetítik előre, ami keresztbe húzhatja a várt monetáris lazítást.

Nemzetközi szinten jól látható, hogy mind a fejlett, mind a feltörekvő piacokon napirenden van a jegybanki politika lazítása a gazdasági növekedés támogatása érdekében, hiszen a kínai és a brazil jegybankot követően nemrég az angol jegybank és az EKB is az alapkamat csökkentéséről döntött. A sornak azonban előre láthatóan koránt sincs vége, hiszen a növekedési kilátások további romlása esetén akár újabb kamatcsökkentések várhatók.

A K&H Alapkezelőnél mindezeket figyelembe véve a harmadik negyedévben a befektetési portfoliókban a részvények és hazai kötvények alulsúlyozását, a tőke- és hozamvédett alapok és a devizák felülsúlyozását taták követendőnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.