Még nem tárgyal a MOL az INA-ról
Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter a múlt héten az eddigieknél is konkrétabban jelezte, hogy szeretnének megbeszéléseket folytatni nemzeti energiatársaságukról a Mollal. Az általa megjelölt témák úgy értelmezhetők, hogy keveslik az INA irányítási jogait 2009-ben átvevő Mol beruházásait. Második legnagyobb tulajdonosként több nyereséget is igényelhetnek. Egyszersmind túlzottnak tarthatják az irányítási jog által a Molnak biztosított hatalmat, és elégedetlenek lehetnek saját ebből származó korlátaikkal.
A Mol, érzékelve a mindenkori horvát kormány elégedetlenségét, 2011 óta rendszeresen kezdeményezi a hivatalos tárgyalásokat – a „megoldás megtalálásának” szintén kevéssé megfogható céljával –, mind ez ideig sikertelenül. Ugyanakkor váltig hangoztatja, hogy 2009-ben a csődtől mentette meg az INA-t, amelybe eddig tulajdonosként körülbelül 700 milliárd forintot fektetett be.
A tárgyszerű megbeszéléseket hátráltatja, hogy horvát részről eddig kevés konkrét, bizonyítható és meggyőző panasz hangzott el, a vádak inkább „hangulatiak”. Eladdig, hogy a horvát ügyészség a hírek szerint Hernádi Zsoltot immár gyanúsítottként hallgatná ki, mert szerinte a Mol elnök-vezérigazgatója 2009-ben az irányítási jogért kenőpénzt fizetett Ivo Sanader akkori – most börtönben ülő – kormányfőnek.
A Mol ezt cáfolja, az ügyben saját nyomozást folytató magyar ügyészség pedig kizárta a Mol és Hernádi érintettségét a szóban forgó korrupciós ügyben. Lapunkban megírtuk: a horvát ügyészség ez irányú megkeresése idáig nem érkezett meg a magyar ügyészségre.
Értesüléseink kapcsán a Mol közölte: üdvözölnek minden, a megoldás irányába mutató kezdeményezést, de jelen fázisban nem kívánnak nyilatkozni. A horvát Jutarnji List azon információját, amely szerint az ügyben régóta zajló horvátországi informális tárgyalásokat Csányi Sándor, a Mol alelnöke, az OTP első embere folytatja, nem kívánták kommentálni.