Mol: tavaly 45 százalékkal csökkent az eredmény

A Mol Nyrt. 141,5 milliárd forint nettó eredményt ért el tavaly, ami 45 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál - közölte a társaság pénteken.

A konszolidált, nem auditált, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerinti eredménykimutatás alapján a  társaságnak tavaly a negyedik negyedévben 33,3 milliárd forint  vesztesége volt, szemben az egy évvel korábbi 98 milliárd forint  nyereséggel. A társaság a veszteséget az "összeomló olajipari  környezettel" és a társult vállalkozások "erőteljes" negatív  eredményével magyarázta. Az elemzők a negyedik negyedévre 42  milliárd forint nettó veszteséget vártak.

A Mol bevétele tavaly 3.535 milliárd forint volt, ami 36  százalékkal több a 2007. évinél.

A gyorsjelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki  elmondta: az igazgatóság elkötelezett amellett, hogy a vállalatot a  majdani fellendülés idejére kellően erős pozícióba hozza. Több  költségcsökkentő intézkedést vezettek be azért, hogy mérsékeljék a  piaci változások kedvezőtlen hatásait.

A Mol továbbra is  elkötelezett a jövő érdekében tett beruházások mellett, azonban a  2009-es beruházási keretet 350 milliárd forintról 220 milliárd  forintra csökkentette annak érdekében, hogy azt képes legyen  működési cash flow-jából finanszírozni. Ezzel a lépéssel a cég  megőrzi az 1,5 milliárd eurós szabad pénzügyi mozgásterét.


A vállalat Mol másik célja az, hogy a kisebbségi tulajdonában  lévő horvát olajipari cég, az INA hatékonyságát a Mol szintjére  emelje.


A gyorsjelentés szerint annak ellenére, hogy a magyarországi  makró- és pénzügyi környezet nem volt kedvező 2008 utolsó  negyedévében, a Mol teljesítményét ez csak kis mértékben érintette.  A Mol-csoport árbevételének jelentős részére nincs hatással  Magyarország helyzete, mert annak forrása a közép-kelet-európai  régión belül diverzifikált, illetve egy részük a régión kívülről  érkezik, többek között olyan országokból, amelyek sokkal kedvezőbb  pénzügyi helyzetben vannak.

Ezen túlmenően a gázszállításból adódó  bevételek olyan pénzáramlást jelentenek, amelyre kevésbé van  hatással a gazdasági környezet. Összességében a Mol-csoport  eredményét befolyásoló fő tényezőket nemzetközi folyamatok  határozzák meg, míg a magyarországi keresletnek önmagában kisebb  súlya van.


A társaság kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció  előtti eredménye (EBITDA) tavaly 351,3 milliárd forint volt, ami 29  százalékkal kisebb a 2007. évinél. A negyedik negyedévben az EBITDA  60 százalékkal, 51,3 milliárd forintra csökkent.


A Mol üzleti eredménye 2008-ban 199,4 milliárd forint volt, 44  százalékkal kevesebb mint 2007-ben. A negyedik negyedévben az üzleti  eredmény 93 százalékkal, 6,4 milliárd forintra csökkent a bázishoz  képest.


A beruházások és befektetések értéke 562,1 milliárd forint volt  2008-ban, szemben a 2007-es 363,4 milliárd forinttal. Ezen belül a  227,3 milliárd forintos INA tranzakció volt a legjelentősebb  beruházásnövelő tétel.


A Mol nettó hitelállománya 690 milliárd forint volt év végén,  míg az eladósodottsági rátája 35,9 százalékra csökkent 2008.  december végére a szeptember végi 39,9 százalékról.


Tavaly a kutatás-termelés szegmens üzleti eredménye 191,1  milliárd forintot tett ki a Szőreg-1 mező értékesítéséből származó  65,3 milliárd forintos egyszeri eredményt is figyelembe véve, ami  142 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A negyedik  negyedévében minden idők legmagasabb üzleti eredményét, 38,5  milliárd forintot ért el a szegmens, szemben az egy évvel korábbi  18,1 milliárd forinttal.


A kutatás-termelés szegmens árbevétele, a Szőreg mező  értékesítéséért kapott egyszeri bevételt is beleértve, 161,2  milliárd forinttal 496,6 milliárd forintra emelkedett 2008-ban.


A feldolgozás és kereskedelem üzleti eredménye tavaly 58  százalékkal, 72,4 milliárd forintra csökkent, mivel például a  negyedik negyedév eredményére jelentősen hatottak a recessziós  félelmek. Folytatódott a harmadik negyedévben kezdődött drasztikus  kőolajáresés, valamint tovább csökkentek a finomítói árrések.


A Mol-csoport 2008. december 31-én 1.069 töltőállomást  üzemeltetett, szemben az egy évvel korábbi 994-el.
A Mol magyarországi kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítése 2  százalékkal csökkent 2008-ban 2007-hez képest. A gázolaj-értékesítés  3 százalékkal nőtt, míg a benzin-értékesítés 5 százalékkal, az  autógáz-eladás pedig 6 százalékkal esett vissza.

A Mol  üzemanyag-piaci részesedése a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján a 2007. évi 37 százalékról 2008-ban 36 százalékra  csökkent.


A petrolkémiai szegmens a negyedik negyedévben 3,8 milliárd  forint üzleti eredményt ért el, ami a gyorsjelentés szerint jelentős  javulás az év első három negyedévéhez képest. A javulás az emelkedő  integrált petrolkémiai árrésnek, illetve az év második felében bevezetett kiadáscsökkentő és hatékonyság növelő  intézkedéseknek köszönhető.

A teljes évben, a változások ellenére, a  szegmens üzleti vesztesége 7,5 milliárd forint volt, szemben az egy  évvel korábbi 40,9 milliárd forint eredménnyel.


A Mol 100 százalékos tulajdonában lévő FGSZ Földgázszállító Zrt.  üzleti eredménye tavaly 30,7 milliárd forint volt, gyakorlatilag  ugyanannyi mint egy évvel korábban.


A Mol részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde jegyzett "A"  kategóriájában kereskednek, az értékpapír csütörtöki záró ára 9.470  forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 24.190 forint és 8.160 forint  között mozgott.


A Mol jegyzett tőkéje 72,8 milliárd forint volt december végén,  10 százalékkal több mint egy évvel korábban, míg a saját tőke egy év alatt 34 százalékkal, 1.231,9 milliárd forintra nőtt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.