MNB: az állam a nyugdíjpénztári vagyonból tudott fizetni
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közlése szerint a tőketranszfer hatását figyelmen kívül hagyva az államháztartás nettó finanszírozási képessége a GDP mínusz 4,5 százaléka (mínusz 1262 milliárd forint) volt az elmúlt egy évben. Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 80,3 százalékát (22649 milliárd forint) érte el 2011 végén.
Az adósságot a negyedik negyedévben 1047 milliárd forinttal csökkentette a nettó visszafizetés, és 765 milliárd forinttal növelte a forint gyengülése.
Az MNB előzetes adatai szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége 2011-ben a GDP mínusz 4,5 százaléka (mínusz 1261 milliárd forint) volt. A magánnyugdíj-pénztári kilépések miatt az államháztartásnak fizetett tőketranszfer nélkül számolt nettó finanszírozási képesség az elmúlt egy évben a GDP 5 százaléka (1417 milliárd forint) volt. A negyedik negyedévében a háztartások nettó finanszírozási képessége (604 milliárd forint) a negyedéves GDP 7,7 százalékát tette ki. A végtörlesztéshez kapcsolódó tőketranszfer nélkül számolt nettó finanszírozási képesség (430 milliárd forint) a negyedéves GDP 5,5 százalékát érte el a negyedik negyedévben.
Az elmúlt év negyedik negyedévében az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP mínusz 5,1 százalékát (mínusz 404 milliárd forint) tette ki.
Tavaly, 2011 végén 1 forintnyi árfolyamváltozás 0,14 százalékpont változást okozott a GDP százalékában kifejezett bruttó adósságban. Az államháztartás nettó tartozása 14384 milliárd forint, volt, azaz a GDP 51 százalékát tette ki a negyedik negyedév végén.
A negyedik negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 832 milliárd forint volt. A központi kormányzat pénzügyi eszközei közül a jegybanki betétek, az államháztartáson belül nyújtott hitelek és a befektetési jegyek állománya jelentősen csökkent. A kötelezettségek esetében meghatározó volt az államkötvények és a külföldi hitelek csökkenése.
A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képességére (103 milliárd forint) jelentős hatást gyakorolt, hogy a központi kormányzat átvállalta a megyei önkormányzatok adósságát. A helyi önkormányzatok pénzügyi eszközei közül jelentősen csökkentek a hitelintézeti betétek, a kötelezettségeik közül pedig számottevően csökkent a kötvényekben fennálló adósság.
A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási képessége (325 milliárd forint) alapvetően a központi kormányzattól felvett hitelek elengedése miatt alakult ki.