MKB: szétszabdalják, hogy eladhassák

Feldarabolja az MKB Bankot a társaság anyavállalata, a BayernLB, mert így nagyobb eséllyel tudja értékesíteni.

"Kiderült, hogy az MKB egyben nem eladható" – mondta Stephan Winkelmeier, a Bayerische Landesbank (BayernLB) pénzügyi igazgatója Münchenben. A magyar leánybank egyes részeit ezért áthelyezik egy úgynevezett "rossz bankba", ezzel a pénzintézet "emészthetőbb" lesz – fogalmazott a német anyabank igazgatója. Szerinte a feldarabolás után bővülni fog az MKB iránt érdeklődő potenciális befektetők köre. Az MKB évek óta veszteséges, várhatóan az idei negyedik negyedévben is az lesz – jegyezte meg a dpa német hírügynökség.

A bolgár Unionbank értékesítését, az aránytalanul magas magyarországi bankadót, továbbá a nemrégiben bevezetett tranzakciós illetéket jelölte meg magyarországi leányvállalata idei első kilenc hónapi veszteségének forrásaként a BayernLB, amely ma tette közzé harmadik negyedéves jelentését.

Ezt az MKB-nál annyival egészítették ki, hogy a továbbra is kedvezőtlen gazdasági környezet újabb jelentős céltartalékolási kötelezettséget rótt a bankra az ingatlanprojekthitel-portfólióval kapcsolatban. Összességében erre a négy tényezőre vezethető vissza, hogy miközben a müncheni tartományi bank 773 millió eurós adózás előtti eredményt ért el a januártól szeptember végéig tartó időszakban, az MKB-nál 181 millió eurós, valamivel több mint 50 milliárd forintnak megfelelő veszteség képződött az év első háromnegyedében.

Gerd Haeusler, a BayernLB vezérigazgatója szerint a magyar leányvállalat – amelyet egyébként az Európai Bizottság tavalyi döntése értelmében a bajoroknak legkésőbb 2016 végéig értékesítenie kell – továbbra is problémákkal kénytelen szembesülni, amelyekre megoldást kell találni. Ezekkel összefüggésben a jelentést bemutató müncheni sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az MKB-t tulajdonosa részekre bontja annak érdekében, hogy a brüsszeli döntés szerint értékesíthető legyen: ennek keretében az ingatlanprojekthitel-portfóliót önálló entitásba szervezik ki.

A restrukturálási folyamat fontos mérföldköve volt a bolgár leányvállalat, az Unionbank néhány hete bejelentett eladása, amely után 64 millió euró leírására kényszerült az MKB. A magyar bank helyzetét nehezíti, hogy a magyarországi gazdasági környezetben továbbra sem várható pozitív fordulat. A bajor tulajdonos inkább a kockázati céltartalékok további növekedésére számít, elsődlegesen az ingatlanprojekt-portfólió esetében, noha ezek szintje már jelenleg is magas az MKB-nál.

Szintén ront a kilátásokon a felfokozott közteherviselési kényszer, amely bankadó és tranzakciós illeték formájában sújtja a bankot. A BayernLB csoportszinten 51 millió euró bankadót fizetett be az év első kilenc hónapjában, amelyből aránytalanul tetemes összeget, 46 millió eurót tett ki az MKB ilyen címen történő hozzájárulása.

A bajor bank várakozásai szerint az MKB várhatóan a jövőben is a mostanihoz hasonló, kedvezőtlen gazdasági környezetben tevékenykedik majd. Ebben további bizonytalanságot okoznak az olyan politikai indíttatású megoldások, mint például a devizahitelesek újbóli kormányzati kisegítése, amelyek végső soron a bankszektoron csapódnak le újabb veszteségek formájában, és amelyek további racionalizálási lépéseket kényszeríthetnek ki – áll a BayernLB harmadik negyedéves jelentésében.

Az MKB tavaly elfogadott stratégiájának megvalósítása folyamatban van, amelynek fókuszában a bank jövedelemtermelő-képességének visszaállítása, tőkehelyzetének megerősítése és stabilizálása, független finanszírozó képességének megteremtése, ezáltal eladhatóságának középtávon történő javítása áll. A folyamat része az az átstrukturálás, amelynek során az eddig is különálló szervezeti egységben kezelt, az elmúlt évi veszteségekben jelentős szerepet játszó teljes, azaz a jól teljesítő és a problémás projektingatlan-hiteleket is magában foglaló portfoliót önálló jogi entitásba választják le, biztosítva ezzel egyrészt a portfoliónak az eddigieknél még hatékonyabb kezelését, másrészt a bank többi üzletágának jövedelmezőbb működtetését.

Szintén része az átstrukturálásnak az MKB jövedelemtermelő képességét veszélyeztető külföldi érdekeltségek leépítése. Ennek keretében a közelmúltban sikerült pontot tenni a bolgár Unionbank értékesítési procedúrájának végére. A fenti intézkedések az MKB tavaly – a tulajdonossal közösen – kidolgozott stratégiájának szerves elemei. Egyben biztosítják, hogy a bank a jelentős növekedési potenciállal bíró üzletágakra összpontosíthasson a jövőben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.