Mindenki a bedőlt lakásokra vár
Óriási várakozás övezi a lakáspiacon a kilakoltatási moratórium közelgő feloldását. Csakhogy elképzelhető, hogy első körben nem azt kapja a piac, amit vár, vagyis nem a legkeresettebb budapesti és környéki ingatlanokat, hanem a még áron alul is nehezen értékesíthető, elmaradott régiókban lévő kistelepüléseken hirdetik meg a bankok fedezetállományuk egy részét.
A kilakoltatási moratórium alig két hónap múlva esedékes feloldása az ingatlanközvetítő cégeket is izgalomban tartja. Nem véletlenül: az országos értékesítői hálózattal rendelkezők ugyanis nemcsak az eladó ingatlanokról, hanem az ingatlant kereső potenciális vevőkről is naprakész információval bírnak.
Bánfalvi László, az Otthon Centrum hitelközvetítési üzletágát is működtető HC Központ Kft. ügyvezető igazgatója szerint a bankok számára is előnyös megoldás lenne, ha az ingatlanforgalmazókat bevonnák az eladósorba kerülő ingatlanok értékesítésébe. Előnyös, mert az áralapú jutalék miatt a közvetítőcégek nem érdekeltek az áron aluli értékesítésben, ergo hozzásegíthetnék a pénzintézeteket, hogy minél jobb áron szabaduljanak meg a bedőlt hitelek fedezetétől.
A kilakoltatások után megüresedő ingatlanokra a profi közvetítők a keresőket is nyilvántartó adatbázisuk segítségével a megfelelő vásárlót is könnyebben megtalálhatnák – szól az érv a bevonásuk mellett. Ugyanakkor azt ingatlanpiaci berkekben is tudják, hogy a bedőlt lakáshitelek mögött vannak erősen forgalomképtelen ingatlanok is. A nógrádi vagy észak-magyarországi kistelepüléseken például, ahol nincs vagy alig van munkalehetőség, és a közelben sem gyárépítés, sem idegenforgalmi beruházás terve nincs, a lakóingatlanokra sincs érdemi kereslet.
Ezzel egybevág az FHB Lakásárindexének bemutatóján elhangzott információ, miszerint egyes településeken azért nem lehet az árváltozást követni, mert évek óta nincsenek adás-vételek, azaz a helyi lakáspiac gyakorlatilag nem létezik.
A legveszélyeztetettebb mindezek miatt a szegény régiók kistelepüléseinek piaca, ahol még a fokozatos és korlátozott volumenű banki kényszerértékesítések is végzetes hatást jelenthetnek. Azok a magánszemélyek, akik ilyen helyen árulják most házukat vagy lakásukat, könnyen vevő nélkül maradhatnak hosszú évekre, hacsak gyorsan meg nem szabadulnak ingatlanjuktól még a moratórium lejárta előtt.
Mindeközben már most biztosra vehető, hogy a moratórium feloldására váró vevők közül lesz, akinek bejön a számítása, miközben nem kevesen csalatkoznak majd. A majdani kínálat és a kivárásra játszó kereslet ugyanis biztosan nem fogja pontosan lefedni egymást, hiszen nem feltétlenül olyan ingatlanok kerülnek majd piacra, amelyekre valós igény van.
A kidolgozás alatt lévő adósmentő csomagot érdekfeszítő várakozás előzi meg. Bánfalvi László szerint a csomag egy rendkívül komplex kérdéskörre kell hogy megfelelő választ adjon, ami a piacon uralkodó bizonytalanságot is megszünteti vagy jelentősen enyhítheti végre. Mindenekelőtt tisztázásra vár, hogy mit kezdenek majd az önkormányzatok a fenntartási költségráfordítást is igénylő ingatlanokkal, és mi történik majd abban az esetben, ha az adósnak a hitelen túl egyéb, például közműtartozása is van az ingatlanon, netán az már a végrehajtási eljárás szakaszában van.
Nyitott kérdés még, hogy ki és milyen módszerrel állapítja majd meg a szociális alapú bérleti díjat, illetve ha az ügyfél már nem a sajátjában lakik, nem fog-e másként viszonyulni az állagmegóváshoz – sorolja a lehetséges problémákat a cégvezető. Majd hozzáteszi: az ingatlan aktuális piaci értékének vizsgálata ugyancsak ilyen, hiszen még nem tudni, hogy ki és hogyan fogja azt végezni.
A fizetésképtelen lakáshitelesek immár tömeges méretűvé dagadt problémaköre számtalan, egyéni sajátossággal terhelt. A már fél évvel ezelőtt 90 ezerhez közelítő, több mint 90 napja nem fizető adós között olyanok is vannak, akik már nemhogy a törlesztésüket, de a rezsijüket is képtelenek fizetni. Az ő, illetve azoknak a sorsa, akik a lakbérfizetésre is esélytelenek, súlyos gondokat sejtet a jövőben.