Minden mégse lehet tökéletes

Még mindig jobban teljesít a magyar gazdaság. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legalábbis az év kilenc hónapjára 2,4 százalékos bruttó hazai termék (GDP) növekedést mutatott ki. Igaz, zuhan a mezőgazdaság, lassul az építőipar.

A KSH gyorstájékoztatója szerint az év harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához képest a GDP volumene 2,4 százalékkal nőtt. Az első becslésben közölt harmadik negyedévi adathoz viszonyítva a második becslés adata 0,1 százalékponttal emelkedett.

A termelési oldalán az ipar hozzáadott értéke 5,2, ezen belül a feldolgozóiparé 5,9 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a járműgyártás, illetve a hozzá kapcsolódó beszállító ágazatok teljesítménye nőtt jelentősen.

Az építőipar teljesítménye 0,5 százalékkal mérséklődött, ezen belül az épületek és az egyéb építmények építése egyaránt csökkent.

A mezőgazdaság teljesítménye 18 százalékkal esett vissza.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,7 százalékkal bővült.

A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 7,4 százalékkal emelkedett, ezen belül a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás növekedett nagyobb mértékben.

A szállítás, raktározás ág teljesítménye 2,9 százalékkal nőtt. Az információtechnológiai szolgáltatások bővülése következtében az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke 4,5 százalékkal nagyobb lett.

A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység együttes hozzáadott értéke 6,2 százalékkal bővült, ezen belül az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység növekedése jelentős. A közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes teljesítménye 0,9 százalékkal növekedett.

A szolgáltató ágak közül a pénzügyi, biztosítási tevékenység hozzáadott értéke 0,2 százalékkal mérséklődött. A háztartások ebben a negyedévben nettó hiteltörlesztők voltak, ezt nem tudta ellensúlyozni a nem pénzügyi vállalatok hitelállományának kismértékű növekedése.

A bruttó hazai termék idei harmadik negyedévi, 2,4 százalékos bővüléséhez az ipar egy, a szolgáltatások 1,9 százalékponttal járultak hozzá.

A szolgáltatásokon belül a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás nemzetgazdasági ág hozzájárulása volt a legjelentősebb, 0,7 százalékpont. A mezőgazdaság 0,9 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedési ütemét.

A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 2,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 2,7 százalékkal bővült. A háztartások fogyasztási kiadásán belül a nagy súlyú kiadási csoportok közül az élelmiszerek, a lakásszolgáltatások, az egyéb termékek és szolgáltatások, valamint a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás esetében az átlagot meghaladóan emelkedett a volumen.

Mind a külföldiek magyarországi fogyasztása, mind a magyarok külföldi fogyasztása erőteljesen növekedett, utóbbi nagyobb mértékben. A háztartások Magyarország területén történő (hazai) fogyasztási kiadása 3,1 százalékkal nőtt.

A kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene 2,1, a közösségi fogyasztásé 4,4 százalékkal bővült. A végső fogyasztás 2,8 százalékkal nőtt.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás 1,5 százalékkal mérséklődött. Mind a gép- és berendezésberuházások, mind az építési beruházások volumene csökkent, az előbbi nagyobb mértékben. A nagyobb súlyú ágazatok közül a szállítás, raktározás, a kereskedelem, gépjárműjavítás, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság beruházási teljesítménye csökkent, az ingatlanügyleteké, a közigazgatás, védelemé, valamint a vízellátás, szennyvízgyűjtés, -kezelés, hulladékgazdálkodásé nőtt.

A bruttó felhalmozás az egy évvel korábbi szinthez képest 2,9 százalékkal mérséklődött.

A belföldi felhasználás a harmadik negyedévben összességében 1,3 százalékkal bővült.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 857 milliárd forint aktívum keletkezett. Az export 7,6, az import 6,8 százalékkal emelkedett. Az áruforgalomban a kivitel 7,1, a behozatal 6,9 százalékkal bővült. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások exportja 9,3, importja 6,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A bruttó hazai termék 2015. harmadik negyedévi, 2,4 százalékos bővüléséhez a végső fogyasztás 1,9 százalékponttal járult hozzá, a bruttó felhalmozás viszont 0,7 százalékponttal visszafogta azt. A külkereskedelmi forgalom 1,3 százalékponttal erősítette a GDP növekedését.

Az idei harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye 0,6 százalékkal nőtt.

A termelési oldalon a szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke 1,2, a mezőgazdaságé 0,8 százalékkal emelkedett, miközben az iparé 0,6, az építőiparé 3,7 százalékkal csökkent.

A felhasználási oldalon a végső fogyasztás részei közül a háztartások fogyasztási kiadása 0,5, a kormányzattól származó természetbeni juttatások 0,4, a közösségi fogyasztás 1,8 százalékkal bővült. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 0,8 százalékkal csökkent. A külkereskedelemben az export 0,6 százalékkal nőtt, az import 0,3 százalékkal mérséklődött.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.