Milliárdos tőkeemelés a Regionális Fejlesztési Holdingnál
A Regionális Fejlesztési Holding Zrt. (RFH) jegyzett tőkéjét 4,6 milliárd forinttal emelik meg a kormány december 22-i határozata szerint. Nagy Sándor, az RFH igazgatóságának elnöke elmondta, hogy a tulajdonosi jogokat gyakorló Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) pedig - a saját hatáskörében - 1,4 milliárd forint tőkeemelésről döntött.
A mintegy 20 milliárd forint saját tőkével rendelkező társaság jegyzett tőkéje a hat milliárd forint tőkeemeléssel 17,5 milliárd forint lesz - mondta az elnök. Nagy Sándor négy célt jelölt meg a friss tőke felhasználására: a biomassza és biogáz beruházások előfinanszírozását, a vidékfejlesztés előmozdítását, az átmenetileg nehéz helyzetbe került vállalkozások válságkezelését és az innovációt elősegítő kockázati tőke alap forrását.
A hat milliárd forint legnagyobb részét - több milliárd forintot - a biomassza, biogáz alapon megújuló energetikai beruházások előfinanszírozására szánják. Az Európai Unió utófinanszírozása ugyanis nehezíti az ilyen beruházásokat. Példaként az elnök egy 2008-ban indított, mintegy egymilliárd forint beruházást jelentő biogáz projektet említett, amihez az RFH 670 millió forint előfinanszírozást biztosít addig, míg az uniós elszámolás megtörténik, és a beruházó hozzájut a támogatási forráshoz. Jelenleg 10-12 hasonló igény van - mondta Nagy Sándor. Hozzátette: az ügylet szigorúan üzleti alapon működik. Az ilyen beruházásokban projektmenedzsmentet is vállalnak, így a kamat mellett ebből a tevékenységből is van bevétel.
A vidékfejlesztés előmozdítására az ötezer fő alatti településeken alakult helyi vidékfejlesztési közösségeknek, az úgynevezett Leader-csoportoknak terveznek előfinanszírozásként 15-25 millió forintot biztosítani a működéshez. A harmadik cél az, hogy azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknek a tevékenysége nyereséges, de átmeneti nehézségei vannak a gazdasági válság miatt, az RFH segítsen a válságkezelésben. Az RFH regionális társaságai közvetlen kapcsolatban állnak számos vállalkozással, így tudják, hogy melyik az a cég, ahol az átmeneti segítség elegendő a talpon maradáshoz, a munkahelyek megtartásához - magyarázta Nagy Sándor.
A Regionális Kutatási és Technológiai Innovációs Kockázati Tőkealapot a kutatás-fejlesztés és az innováció növelésére, valamint a regionális innováció elősegítésére hozzák létre, részben az RFH részvételével magántőkével és európai uniós forrásból.