Milliárdok tűntek el a gigantikus cégtemetőben

Több mint félezer nehéz helyzetbe került cég vagyonát tüntette el, és további közel 160 társaság adócsalásához asszisztált az a bűnszervezet, amelynek eddig azonosított 23 tagjára kedden csapott le az adóhatóság és a rendőrség egy több megyére kiterjedő közös akcióban.

A történet még 2010-ben kezdődött. A hatóságoknak - a hivatalos közlések szerint - azt szúrt szemet, hogy egy Heves megyei településre rövid időn belül több tucat céget jelentettek be egy címre. Az Egri Rendőrkapitányságon ügyészi utasításra közokirat-hamisítás gyanújával elrendelt nyomozás később megállapította: a cégek, amelyeket vezető tisztségviselőkként ugyanaz a pár ember jegyez, semmiféle gazdasági tevékenységet nem végeznek, alkalmazottaik és vagyonuk nincsenek.

A nyomozást 2012-től már közösen folytatta a NAV Észak-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatósága és a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság, illetve információnk szerint - bár ezt a nyomozó hatóságok nem kívánták kommentálni - a szervezet felgöngyölítésébe beszállt az Alkotmányvédelmi Hivatal is. Végül együttes erővel derítették ki, hogy a meg nem nevezett hevesi település az eddig felderített legnagyobb hazai cégtemető egyik fióktelepe.

Az oda bejelentett felszámolásközeli állapotban lévő, hatalmas köz- és magántartozásokat felhalmozott társaságokat kiürítették, vagyonukat nyomtalanul eltüntették. Feltételezhetően részesedés fejében visszaadták a vagyonelemeket a cég „eltüntetését” kezdeményező eredeti tulajdonosainak, akik így az adók és közterhek, valamint a felhalmozott társaságok megfizetése nélkül „zsebre tehették cégük megmaradt vagyonát”. A kiürítet társaságot a folyamat végén papíron a magyar hatóságok számára elérhetetlen külföldi vevőknek adták tovább a cégekkel szemben fennálló követelésekkel együtt.

A NAV és a rendőrség közel ezer munkatársa szeptember 3-án több megyében, összesen 320 helyszínen tartott házkutatást, és 23 gyanúsítottat vett őrizetbe csalás, költségvetési csalás, adócsalás, közokirat-hamisítás, csődbűntett és más bűncselekmények gyanújával. Mivel a nyomozás adatai szerint egyes helyszíneken kisebb-nagyobb fegyverarzenált halmoztak fel a bűnszervezet tagjai, az akcióban közreműködött a NAV Merkúr bevetési egysége és a Terrorelhárítási Központ is. (Összességében hét, engedély nélkül tartott fegyvert, nagy mennyiségű lőszert és két kilogramm feketelőport foglaltak le a hatóságok az akcióban.)

Közel százmillió forint értékben készpénzt (forintot és valutát), 16 ingatlant és 80 nagy értékű autót, valamint más értékes ingóságokat (főleg ékszereket) foglaltak még le, és befagyasztattak több mint 200 bankszámlát is. Ám ez a vagyon nem csak a cégtemető működetéséből származott. Mint az a NAV és a rendőrség szerdai közös sajtótájékoztatóján elhangzott: a bűnszervezet munkaerő-kölcsönzéssel összefüggésben is követett el milliárdos csalássorozatot. Főképp takarítással és vagyonvédelemmel foglalkozó cégek jelentették át dolgozóikat papíron a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó társaságokhoz, amelyek később más cégekhez jelentették át őket, olykor többször is.

– Ebben a rendszerben egy takarító vagy egy vagyonőr soha nem tudhatta, hogy éppen melyik cég alkalmazásában áll, noha a munkában olykor évekig ugyanannak a társaságnak az egyenruháját viselte, és folyamatosan ugyanazon a helyen dolgoztak – fogalmazott a NAV bűnügyi szolgálatának egyik illetékese. A munkaerő-kölcsönző cégek és azok szatellit vállalkozásai a dolgozóik után nem fizették meg a kötelező járulékokat, és persze más adókat sem fizettek be.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.