Mérlegen Mosonmagyaróvár
Egy-másfél milliárd forintos fejlesztésre készül a Greiner Bio-One Hungary Kft., az osztrák tulajdonosok egy hónapon belül dönthetnek arról, hogy Mosonmagyaróváron vagy egy tengerentúli telephelyen lesz a beruházás.
Balogh László, a társaság ügyvezetője elmondta: a fejlesztéssel 8 ezerről 10 ezer négyzetméter fölé emelkedne gyártóterületük, a jelenleg 140-es létszám pedig 40-60 munkavállalóval bővülne. Az új gyáregységben elsősorban a most is a fő profilt adó petricsészéket, emellett pedig más, a laboratóriumi tevékenységeket kiszolgáló termékeket állítanának elő.
Megjegyezte: a magyarországi telephely-fejlesztés mellett szólna az alacsonyabb munkaerő-költség mellett az is, ha sikerülne uniós és kormányzati forrásból támogatást nyerni a projekthez. A rivális helyszín előnye viszont az, hogy egy nagy piacot tudnának kisebb szállítási költséggel kiszolgálni.
Az ügyvezető közlése szerint a fejlesztés tervezési, engedélyeztetési munkái már megkezdődtek, így tulajdonosi döntés esetén azonnal megkezdhetik a kivitelezést, így jövőre el is indulhatna a termelés az új üzemben.
Kitért arra is: jóval az indulás előtt el kell kezdeni az új munkatársak toborzását, hiszen a térségben "gyakorlatilag nulla" a munkanélküliség, a felveendő alkalmazottak több mint egyharmadát pedig szakképzettséget igénylő munkakörbe szerződtetnék.
A fennállásának huszonötödik évfordulóját idén ünneplő Greiner Bio-One Hungary Kft. a mintegy másfél évszázados múltra visszatekintő Greiner-csoport 1963-ban alapított egészségügyi részlegének első leányvállalata volt a vasfüggöny keleti oldalán.
Az osztrák családi vállalatbirodalom tulajdonában lévő mosonmagyaróvári telephelyen kezdetben virágcserepet gyártottak, majd 1995-ben indult el a petricsésze-fröccsöntés. Ebből a termékből most évi 150-160 millió darab készül itt. Emellett termékeik adják a zárt vérvételi rendszerek hazai forgalmának mintegy kétharmadát.
A Greiner Bio-One Hungary Kft. tavalyi árbevétele 3,612 milliárd forint volt, az idei terv az ügyvezető tájékoztatása szerint 3,924 milliárd forint.