Meredek lejtőre került a mezőgazdasági árindex
Az agrártermékek termelőiár-szintje 2007 eleje óta másodszor, tavaly májusa után 2008. szeptemberében mutatott csökkenést. Míg tavalyi mélypont csak 0,7 százalékos csökkenést hozott, addig a KSH csütörtökön nyilvánosságra hozott mezőgazdasági termelői árindexe szerint, az idén szeptemberben már 8,8 százalékos a visszalépés az előző év azonos időszakához képest.
Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletigazgatója szerint a világgazdasági válság jelei alakítják a magyar mezőgazdasági árakat. Az elemző felhívta a figyelmet arra is, hogy a közelmúltban ugyanolyan meredekséggel zuhan a mezőgazdasági árszintet jelző grafikon, ahogy tavaly emelkedett.
Utalt arra is, hogy, az árak 2007-es is idén tavaszi emelkedésben jelentős szerephez jutott az árutőzsdéken megjelenő spekulációs tőke, az amelyik nem létező keresletet támasztott. Ez a tőke most a világgazdasági válság közben elveszett. Fórián Zoltán úgy véli, hogy ettől függetlenül a valódi kereslet-kínálat előbb, utóbb beállítja a hagyományosan, az állatok és a növények biológiai órája szerint irányított, a termelési, betakarítási ciklusok szerint alakuló mezőgazdasági termelői árszint-változásokat.
A teljes igazsághoz tartozik, hogy az igazi jelentős áremelési hullám 2007 szeptemberében indult, mert ekkor az éves mezőgazdasági termelői árindex 25,6 százalékkal emelkedett, ezt egészen idén májusig 30 százalékot meghaladó indexváltozások követték.
2008. szeptemberben a gabonafélék termelői ára az előző év szeptemberéhez viszonyítva 35,6 százalékkal mérséklődött.
A búza ára a márciusi, kilónkénti 64,6 forint után szeptemberben 35,2 forintra csökkent és 34,2 százalékkal volt a tavaly szeptemberi árszint alatt. Eközben a kukorica ára is jelentősen (45,3 százalékkal) visszaesett 2007 szeptemberéhez viszonyítva. A burgonya termelői ára 25,6 százalékkal mérséklődött. A zöldségfélék termelői ára az év kilencedik hónapjában tavaly szeptemberhez viszonyítva 11,4 százalékkal nőtt. A gyümölcsök 28,5 százalékos termelőiár-csökkenését döntő mértékben az alma befolyásolta.
A vágóállatok termelői árainak 11,6 százalékos növekedése a vágósertés árának 13,6 százalékos, a vágóbaromfi árának 11,8 százalékos, illetve a vágómarha árának 2,5 százalékos emelkedéséből adódott. Az állati termékek árainak 5,5 százalékos növekedésén belül a tavaly szeptemberihez viszonyítva az étkezési tyúktojás termelői ára 12,6 százalékkal, a tejé 3,4 százalékkal nőtt.