Mélységi rekordot dönt az olajár
A csaknem 3 dolláros áresés után enyhén korrigált a piac, de a 33,51 dolláros szint is messze van attól, amit a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) el tud viselni. Fél év alatt 147 dollárról 32-re zuhant az ár, s ez megfeküdte a világ olajellátásának 40 százalékáért felelős kartell vezetőinek gyomrát.
A globális recesszió, a kereslet drasztikus visszaesése hat most a legerősebben a piacokra, s ez az OPEC januártól élő, eddigi legnagyobb, napi kétmillió hordós termeléscsökkentését is egyszerűen lenullázta. Az olajkartell soron következő, februári ülésén ismét kínálatszűkítő lépéseket tesz, de az is elképzelhető, hogy akkor már csak a tagállamok önként elhatározott újabb termeléscsökkentését szentesítik.
A tagok ugyanis sorra folyamatosan állítják le az olcsó olajat felszínre hozó kútjaikat: most éppen Venezuela mondta azt, hogy ilyen áron már nem éri meg „strapálnia" magát. Fontosabb, hogy a világelső Szaúd-Arábia is önkorlátozást hirdetett. Csakhogy eközben Izrael kivonul Gázából, Oroszország pedig újraindította gázszállításait Európába, így az utóbbi két hét árfelhajtó tényezői is semmivé váltak - szerencsére.
Európába ezúttal árban lefőzi Amerikát: a kontinensen irányadó északi-tengeri Brent hordójáért 71 centtel fizettek kevesebbet kedden, azaz februári szállításra 43,78 dollárt kellett fizetni - írja az AFP. A Brent rendszerint olcsóbb a WTI-nél, most a nagy különbséget az Egyesült Államokban felhalmozódott rekord nagyságú tartalékokkal magyarázzák az elemzők. Ám mára a tárolók csordultig megteltek, így ez a tényező tovább már nem fokozza látványosan az árnyomást.
Éppen ezért Victor Shum, a Purvin & Gertz elemzője szerint inkább a Brent alakulását kell figyelemmel kísérni, az irányt az fogja megszabni. A következő nagy árszabászati lépést a februári OPEC kvótadöntő üléstől várja a piac.