Mélységes mínuszban a magyar GDP
A bruttó hazai termék (GDP) 2009. II. negyedévében 7,6 százalékkal, a naptárhatást figyelembe véve 7,5 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön az előzetes adatok alapján. Az első negyedévhez képest a csökkenés 2,1 százalékos. A hivatal közölte, hogy a becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.
A Reuters által megkérdezett elemzők 2009 második negyedévében 7,1 százalékos csökkenést vártak. Azaz a GDP-csökkenés valamelyest meghaladta az elemzői várakozásokat.
A bruttó hazai termék a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 2008 második negyedéve óta csökken: a tavalyi második negyedévben 0,2 százalékkal, a harmadik negyedévben egy százalékkal, a negyedikben pedig 1,9 százalékkal maradt el az előző negyedévhez képest. Az idei első negyedévében pedig 2,6 százalékkal esett vissza.
A GDP az első negyedévben a nyers adatok szerint 6,7 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 6,1 százalékkal csökkent a bázishoz képest. A szezonálisan is kiigazított adatok szerint a visszaesés 5,6 százalék volt. Tavaly a második negyedévben a növekedés kiigazítás nélkül 2,1 százalékot, naptári hatás kiszűrésével 2 százalékot tett ki. A szezonálisan is kiigazított adatok szerint a GDP növekedés 1,6 százalék volt.
A román GDP is csökkent: a második negyedévben 8,8 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest, az első három hónaphoz mérten pedig 1,2 százalékkal, derült ki szintén csütörtökön. Elemzők 6,9 százalékos zsugorodást vártak. Szlovákiában hasonló a helyzet: a visszaesés itt 5,3 százalék a 2008-as második negyedévhez képest. A szlovák GDP az első negyedévben is esett, 5,6 százalékkal.
Bíztató jel ugyanakkor, hogy az elemzői várakozásokkal ellentétben legnagyobb exportpiacunkon, Németországban nem csökkent, hanem nőtt a GDP. Éves összevetésben persze a német gazdaság teljesítménye is zuhant, több mint hét százalékkal.
Az EU statisztikai hivatalának előzetes becslése szerint az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 0,1 százalékkal csökkent idén a második negyedévben az előző negyedhez képest, és 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezzel ötödik negyedéve folytatódott a visszaesés az euróövezetben. Elemzők viszont ennél rosszabb, 0,4 százalékos csökkenést vártak havi szinten, éves szinten pedig öt százalékos zsugorodásra számítottak.