Megveszi a Mol az Agip kúthálózatát
Az ügylet keretében a kitűzhetik majd a zöld-piros zászlókat a jelenleg Agip márkanév alatt működő 208 cseh, román és szlovák benzinkútra is. A magyarországi Agip hálózat sorsáról nem ejtenek szót a közleményben. Az említett három országban az ENI nagykereskedelmi érdekeltségei is átkerülnek a Molhoz. A magyar cég megszerezheti az ENI cseh olajfinomító-társaságában, a Ceska Rafinerskában lévő részesedését is, ehhez azonban az kell, hogy az Unipetrol lemondjon elővásárlási jogáról.
Csehországban a 125 új benzinkútnak és a szintén csoporthoz tartozó 24 Slovnaft és 125 PAP Oil töltőállomásnak köszönhetően a Mol kiskereskedelmi piaci részesedése meghaladja a 10 százalékot, és a 274 töltőállomással a Mol csoport lesz a második legnagyobb üzemanyag kiskereskedő az országban. A megvásárolt Eni hálózat 40 százaléka autópályák mellett, illetve nagyvárosokban található és az átlagos töltőállomásra vetített értékesített mennyiség csaknem duplája az országos átlagnak. Szlovákiában 253 benzinkút tartozik majd a teljes hálózathoz, a most felvásárolt 41 töltőállomással tovább nő a Slovnaft átlagos forgalma és a vásárlói érték.
Az akvizíció meghatározó lépés a Mol romániai stratégiájában is, amelynek célja a piaci részesedés növelése. A 42 új kútnak köszönhetően a Mol Románia 189, nagy forgalmú töltőállomást üzemeltet majd, így a csoport teljesíti növekedési céljait az országban és tovább növeli kiskereskedelmi hálózatának lefedettségét és a kiskereskedelmi piaci értékesítés 12 százalékát adja - olvasható a Mol közleményében.
Ugyancsak a Mol és Eni által kötött megállapodás része az Eni Ceska Rafinerska-ban lévő részesedésének megvétele, azonban az Unipetrolnak, a Ceska Rafinerska többségi tulajdonosának elővásárlási joga van a részesedésre. Az Eni 32,44 százalékos részesedéssel rendelkezik a bérfeldolgozással működő Litvinov és Kralupy finomítókban Csehországban. A tulajdoni hányadra jutó finomítói kapacitás 57 ezer hordó/nap, a teljes benzin és dízel termékkihozatal aránya meghaladja a 65 százalékot - írta az MTI.
"Kelet-közép-európai kiskereskedelmi növekedési stratégiánk mérföldköve ez az akvizíció. A felvásárolt kutak átlagos forgalma a legjobb három között van a "márkázott" szereplők között a cseh üzemanyagpiacon. A felvásárlást követően a Mol-csoporté lesz a második legnagyobb benzinkúthálózat Csehországban. A Mol egyúttal jelentősen megnöveli kiskereskedelmi lefedettségét Romániában is, és nagy lépést tesz a Slovnaft márkajelenlétének erősítése érdekében Szlovákiában" - idézi a Mol közleménye Lars Höglundot, a cégcsoport kiskereskedelmi ügyvezető igazgatóját.