Vége a szabad hitelfelvételnek: az állam megmondja, ki mennyit kaphat
Megjelent a Magyar Közlönyben a bérhez kötött törlesztőrészletekről és új hitelfedezeti arányokról szóló rendelet. A Magyar Nemzeti Bank által jegyzett jogszabály a korábbi információknak megfelelően a fizetési cetlin szereplő összeg arányában engedi csak eladósodni az ügyfeleket, vagyis véget ér az a gyakorlat, amelynél a bankok a valós jövedelmi viszonyok alapján számította ki az ügyfél anyagi helyzetét. Míg korábban be lehetett számítani a fusit, a fekete jövedelmet, a jövőben ez nem lesz megoldható.
Ezek szerint nettó 400 ezer forint alatti havi jövedelemnél forinthitel esetében a havi törlesztő nem lehet magyobb a jövedelem 50, euró és euró alapú hitelnél pedig a 25 százalékánál, más devizánál pedig csak tíz százalék lehet a hiteltörlesztő aránya. Ennél magasabb jövedelem mellett az arány a forinthitelnél 60, az eurósnál 30, más devizánál pedig százalék 15 százalék. A havi jövedelem nem feltétlenül egy főt jelent, az adós és az adóstárs jövedelmét össze lehet számítani. Így sem tesz majd ki tömegeket a nettó 400 ezer forint feletti jövedelműek köre.
A bevonható ingatlan értékének az euró és euró alapú hitel csak 50 százalékát teheti ki, pénzügyi lízing esetében 55 százalékot. Forinthitelnél kicsit engedékenyebb a rendelet, itt az ingatlan értékének 80 százaléka lehet a hitel, pénzügyi lízingnél 85. Egyéb devizában azonban még az eurósnál is szigorúbb a szabály: a hitel csak az ingatlan értékének 35, pénzügy lízingnél 40 százalékát teheti ki.
A szabályozás a gépjárműhitelekre is vonatkozik. A rendelet után nem lesz több azonnal elvihető autó, muszáj lesz ugyanis legalább az ár ötödét letenni forint alapú pénzügyi lízingnél. Forinthitelnél 25 százalékot kell leperkálni azonnal, euró vagy euró alapú hitelnél 55 százalékot - pénzügyi lízingnél 50 - és bármilyen más deviza esetében még ennél is többet. A hitel aránya legfeljebb az autó 30 százalékát teheti ki, pénzügyi lízing esetében 35 százalékot.
A rendelet 2015. január elsejétől lép hatályba, s az nem vonatkozik majd a folyamtban lévő ügyekre. Folyamatban lévőnek az minősül, amely ügyet még az idén indít el az ügyfél.