Megszívják a dohányosok (is)

Az élelmiszereknél az áfa változása nem nagyon jelenik majd meg az árakban. Nem úgy a dohánytermékeknél: a legnépszerűbb kategóriába tartozó cigaretták dobozonként majdnem 40 forinttal drágulnak.

Az áfakulcsok változása összesen 3,5 százalékos áremelkedést jelentene az élelmiszereknél, ha az éves szinten érvényesülne - mondta Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója az MTI-nek. Hozzátette: az áfaemelés - a keresleti korlátot is figyelembe véve - várhatóan csak egy százalékkal emeli a fogyasztói árakat az élelmiszereknél.

Elmondta: az elmúlt évekhez képest az idén várhatóan tovább csökken az élelmiszerek áremelkedése, és éves szinten 6 százalék körül mozog majd. Ez lényegesen alacsonyabb, mint a 2007-es 11,5 százalékos vagy a múlt évi 10,2 százalékos élelmiszer-áremelkedés volt.

Szabó Márton szerint tovább folytatódik a tejágazatban a visszaesés, és emiatt a tejtermékek ára is tovább csökken. Várhatóan egy liter tejért átlagosan kevesebbet, mint kétszáz forintot kell majd fizetni, szemben a korábbi hónapok 220 forintos literenkénti árával.

Kifejtette: enyhén nő ugyanakkor a baromfihús ára, mivel annak relatív olcsósága növeli a keresletet e termék iránt. Az ősszel várhatóan enyhén emelkednek majd a kenyér és a pékáruk árai is, mivel a gyengébb búzatermés miatt várhatóan a liszt ára is drágulni fog.

A kutató úgy véli: az élelmiszereknél az infláció csak egy százalékkal haladja meg az általános inflációs szintet Magyarországon 2009-ben.

Bakos Erzsébet, a Tej Terméktanács szakmai koordinátora elmondta: a tejtermékek esetében az elhatározott 2 százalékpontos áfa-csökkentést a kereskedők várhatóan nem érvényesítik majd a fogyasztói árakban. Hozzátette: több kereskedelmi cég ugyanakkor megkereste a termelőket, hogy a tervezett áfa-emelés hatását az árak csökkentésével ellensúlyozzák.

Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke azt emelte ki, hogy a húsipari feldolgozók egyértelműen versenyhátrányba kerülnek a tejtermékekkel szemben, mivel 7 százalékpontos áfa-különbség lesz a két termékcsoport között.

A szakember szerint ugyanakkor tovább csökken majd a hústermékek várható forgalma, emellett a feketegazdaság előretörésétől is tart. Ez utóbbi jelenleg a friss termékek és tőkehúsok körében már meghaladja a 30 százalékot a szakember becslése szerint.

Mártonffy Béla, a Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója kifejtette: a csökkenő termelői árak mellett a tervezett 5 százalékpontos áfa-emelés a termelőket áremelésre késztetné, ám ezt a kereskedők általában nem fogadják el.

A szakértők úgy vélték: a kereskedők az áfaemelés hatását a termelőkre akarják majd hárítani. Ezt a magatartást általában elfogadhatatlannak tartották a termelői, feldolgozói szakmai szervezetek képviselői.

Drága füstölgés

Dohánytermékek esetén a jövedéki adó egy fix összegből és egy százalékos adóból tevődik össze. Július elsejével 5 százalékponttal emelkedik a jövedéki adó, így a tételes adó az 1 000 szálankénti 8 265 forintról 8 405 forintra nő, míg a százalékos adó 28,3 százalék marad. Így a cigaretta minimális jövedéki adója 15 475 fo intról 16 000 forintra emelkedik 1 000 szálanként jövő hónap elejétől - ismertette Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség (MDSZ).

A jövedéki adó emeléséhez társul még az 5 százalékpontos áfaemelés, így a dohánytermékek adója összesen mintegy 10 százalékponttal nő július elsejétől - mondta Patai András. Hozzátette, hogy az Országgyűlés előtt lévő tervezet szerint 2010. január elsejétől további 10 százalékponttal nő ez az adóteher.

Az elnök rámutatott: Magyarországon 2008-ban fél milliárd szállal csökkent a legális forgalomban értékesített cigaretták mennyisége 2007-hez képest, és a gyártók 2009 első öt hónapjában már 5 százalékkal kevesebb forgalmat realizáltak az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az egyik, neve elhallgatását kérő gyártó cég képviselője úgy látja, hogy az adóemelés nem tudja majd az elvárt költségvetési bevételeket hozni, és a fekete piac is bővülhet az intézkedések miatt.

A pezsgő árát megdobja

A szeszesital-piacon az adóemelés hatását nem tartják pontosan kiszámíthatónak a szakemberek. A boroknál a hatás elenyésző lehet. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára úgy fogalmazott: önmagában a borforgalmazásban az áfaemelés nem jelent nagyobb gondot. Ez nem lesz lényeges hatással az árakra.

A jövedéki adó emelése csak a pezsgő esetében jelent jelentősebb tételt. Ez utóbbi árunál esetleg ez már a fogyasztói árakban is érzékelhető lesz - tette hozzá.

Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója arról beszélt, hogy az áfa- és a jövedéki adóemelése együttesen mintegy 10,7 százalékos áremelkedést okoz ebben a termékkörben. Ráadásul a jövedéki adó várhatóan a jövő év elején ismét emelkedik.

Mindez szerinte a fekete gazdaság arányát növeli majd. A korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a jövedéki adó emelése után csökkent a legálisan forgalomba hozott mennyiség. A legolcsóbb termékeket vásárlók ugyanis a fekete piacon keresnek maguknak olcsó innivalót.

Ezzel ellentétes véleményt fejtett ki Piros László, Pálinka Nemzeti Tanács alelnöke, szerinte sem az áfa-, sem a jövedéki adóemelés nem befolyásolja érdemben a magyar pálinkák árát. Több új főzde is most kezdte meg működését, ami a kínálat bővülését jelenti. Mindez pedig árversenyt eredményez, ami köztudottan árletörő hatású, így az adóemelésnél is nagy az esély, hogy azt nem érvényesítik a fogyasztói árakban.

A hivatalos cél az élelmiszer-biztonság javítása és a feketegazdaság kiszorítása
A hivatalos cél az élelmiszer-biztonság javítása és a feketegazdaság kiszorítása
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.