Megnyitják a gázcsapot: a Gazprom uniós megfigyelőkre vár
Brüsszeli tárgyalásai során újságíróknak azt mondta tegnap délután Alekszej Miller, a Gazprom vezére, hogy ha az Európai Unió megfigyelői elfoglalják állomáshelyeiket a gázvezeték mentén, az orosz cég megnyitja a gázcsapot. Az EU brüsszeli végrehajtó testülete ugyanakkor közölte: a Gazprom által várt a megfigyelők akár péntekre el tudják foglalni pozíciójukat.
A Gazprom vezérével együtt az EU központjába érkezett Oleh Dubina, a Naftogaz vezérigazgatója is, aki csütörtökre virradóan Moszkvában egyeztetett a válság megoldásáról.
Dubina közölte: Ukrajna soha nem kívánta korlátozni az Európai Unióba tartó orosz gázszállításokat. Kijev kész száz százalékban továbbítani az uniós országoknak szánt orosz gázmennyiséget, amennyiben az megérkezik Ukrajnába. Beszámolt arról is: az orosz nyitás után legalább másfél napba telhet, mire a szállítások újraindulnak.
Délelőtt José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök Millerrel tárgyalt, délután az ukránokkal.
Az uniós megfigyelők bevonását a Gazprom vezetője kezdeményezte. Miller az EU biztosoknak jegyzőkönyvet adott át, amelyben az ellenőrök tevékenységével kapcsolatban tett javaslatokat. Értésre adta, hogy akkor lehet szó továbblépésről, ha uniós részről elfogadják az ajánlásokat.
Kifejtette, ragaszkodnak ahhoz, hogy a megfigyelőknek teljes hozzáférésük legyen a gáztovábbító létesítményekhez Oroszországban és Ukrajnában. - Utána rögtön felújítjuk a gázszállítást, hogy száz százalékban szavatoljuk az európai tranzitot - mondta a Gazprom vezetője.
A jegyzőkönyvet már tíz európai energiacég aláírta, és remélhetőleg hamarosan "mindenki" csatlakozik hozzá, közte az Európai Bizottság, továbbá Ukrajna és Oroszország energiaügyi minisztériuma - jelentette be Miller.
A Gazprom vezetője közölte azt is: a gázszállítások elmaradása miatt kárt szenvedett országok Ukrajnát citálhatják bíróság elé, amiért nem teljesítette tranzitkötelezettségeit.
A Gazprom a maga részéről érvényesnek tekinti az Ukrajnával korábban kötött, 2010. december 31-én lejáró tranzitegyezményt. Ezzel együtt az orosz-ukrán egyezkedés folytatódik: Miller szerint a Naftogaz és a Gazprom között folytatódó tárgyalásokon csak az Ukrajnának való szállításról van szó, a tranzit kérdése "más szinten dől el".
Az orosz államfő, Dmitrij Medvegyev csütörtökön azt mondta bolgár kollégájának, hogy Oroszország akkor kész felújítani a gáz tranzitját, ha meglesznek a megfelelő megállapodások Kijevvel, írta az ITAR-TASZSZ hírügynökség.
Ukrajnának piaci árat kell fizetnie a gázért, ebben az esetben Oroszország is piaci díjat fizet majd a tranzitért - jelentette ki csütörtökön este Vlagyimir Putyin orosz kormányfő Novo Ogarjovói rezidenciáján külföldi újságírók előtt. Putyin a gáz piaci árát ezer köbméterenként 470 dollárban jelölte meg, a tranzitdíjat ezer köbméter/száz kilométerenként 3-4 dollárban.
Az európai gázszállítások feltételeinek megteremtéséhez már csaka nemzetközi megfigyelő csoportról szóló megállapodást kell tető alá hozni. Az orosz részről már aláírt dokumentumot ugyanis Putyin sürgetése ellenére még nem írták alá. A kormányfő szerint mind José Manuel Barroso, az EU Bizottság elnöke, mind Andris Piebalgs energiaügyi biztos arra hivatkozott, hogy a megállapodás aláírásához szükségük van az összes tagállam által jóváhagyott mandátumra.
A megállapodást még az ukrán oldalon sem írták alá. Noha a korábbi hírek szerint Ukrajna képviselői Brüsszelben már ellátták kézjegyükkel a dokumentumot. Ebben elvileg vállalják, hogy fogadják a legnagyobb nyugat-európai felhasználók képviselőiből álló bizottságot és delegálnak ukrán tagokat is.
A bonyodalom, vagy talán félreértés abból származhat, hogy az ukrán fél saját megállapodástervet, illetve jegyzőkönyvet terjesztett elő, amely egyes részletekben eltér az orosz változattól. A leglényegesebb vitapont az lehet, hogy az orosz fél ragaszkodik saját ellenőrei beengedéséhez, amire az ukrán fél még nem bólintott rá.
Az ukrán kormány sajtószolgálatát idézve azt írták a hírügynökségek, hogy az EU energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs megállapodott Julija Timosenko ukrán kormányfővel a megfigyelők fogadásáról.
Konsztantyin Koszacsov, az orosz állami duma külügyi bizottságának elnöke - aki elkísérte Brüsszelbe a Gazprom vezetőit - az Eho Moszkvi rádiónak nyilatkozva megerősítette: a (Moszkva által már korábban javasolt, de Kijev által elutasított, majd Angela Merkel német kancellár által szerdán újra felvetett és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő által határozottan támogatott) bizottság valóban hamarosan hozzáfoghat a munkához.
Az Eho Moszkvi rádió késő délutáni közlése szerint Ukrajna képviselői Brüsszelben megállapodást írtak alá arról, hogy fogadják a legnagyobb nyugat-európai felhasználók és az orosz fél képviselőiből felálló bizottságot és delegálnak ukrán tagokat is.
Közben csütörtök délelőtt az Európai Parlament külügyi bizottsága meghallgatást tartott, de csak az ukránok mentek el, az oroszok nem. A képviselők zöme ingerülten szólalt fel, s követelte a szerződések betartását, a gázszállítás haladéktalan felújítását. A meghallgatás végén jelentették be, hogy Miller és Dubina megbeszéléseket kezdett, ám ezekről késő délutánig nem szivárogtak ki részletek.
Párizsban, Sarkozy francia elnök és Merkel német kancellár szintén a szerződések maradéktan tiszteletben tartására szólította fel az árvitába keveredett orosz és ukrán felet.
Az amerikai NATO-követ, Kurt Volker szerint az oroszok erődemonstrációt rendeznek, s befolyási övezetüket igyekeznek védeni. Hozzátette: ha az orosz-ukrán gázvita tovább húzódik, akkor a NATO is hozzájárulhat az európai gázhiány enyhítéséhez. Az észak-atlanti szervezet rendelkezik olyan, katonai célú csővezetékekkel, amelyek szükség esetén igénybe vehetők energiahordozók polgári célú továbbítására is.
Volker úgy vélte, az orosz-ukrán vita ugyan kereskedelmi jellegű, de politikai és biztonsági hatása is van, hiszen a gázhiány legalább egy tucat európai országot érint.
Az orosz tudósítók értesülése szerint Ukrajna Brüsszelben felvetette, hogy tavasszal hívjanak össze nemzetközi konferenciát az ukrán gázvezeték-rendszer modernizálásáról.
Emellett Dubina hangsúlyozta, hogy elkötelezett a szerződések mielőbbi megkötése mellett, és garanciát vállalt az Oroszországból tranzit céljára érkező gáz száz százalékának továbbítására. Szerinte az orosz gáz megindulásától számítva Ukrajnának 36 órára van szüksége ahhoz, hogy az energiahordozó elérje a nyugati határt, "de a Gazprom segítsége esetén kevesebb idő is elegendő".