Megkönyörült a jelzáloghiteleseknek az egyik lagnagyobb brit bank
Mint a - többek között a NatWest lakossági bankot magába foglaló - csoport feje a Financial Times-ban megjelent levelében kifejti, a pénzintézet „tisztában van az emberek aggodalmával, vajon a megnehezült gazdasági körülmények között teljesíteni tudják- e fizetési kötelezettségüket”? Az RBS lépésének hátteréről tudni kell, hogy Alistair Darling pénzügyminiszter fokozódó nyomást gyakorol a kormány monumentális, elvileg akár 500 milliárd fontra rúgó segélycsomagjából részesülő bankokra, hogy támogassák nagyvonalúbban az egyéni klienseket és a kisvállalkozásokat. Miután magánbefektetők a kisujjukat sem mozdították, hogy újonnan kibocsátott RBS-részvényekhez jussanak, az államkincstár vásárolt fel 15 milliárd font értékű papírt és szerzett így 58 százalékos többségi tulajdont.
Az RBS emberbarát gesztusaihoz tartozik, hogy legalább egy évig tiszteletben tartja a vállalkozásokkal megkötött hiteltúllépési szerződéseket és kamatlábakat. A Royal Bank of Scotland a szigetország második legnagyobb bankja volt, mielőtt októberben bezuhant a részvényei árfolyama. Tegnap került nyilvánosságra a kiábrándító adat, mely szerint októberben rekord kevés, mindössze 32 ezer, ingatlanvásárlást szolgáló jelzáloghitel kérvényt fogadtak el a bankok. Ez a szám 60 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban volt, míg a hitelek összege 12,2 milliárd fontról 3,9 milliárdra esett vissza.
A számok összevetéséből világossá válik, milyen mértékben estek vissza maguk a lakásárak is. Míg korábban akár az ingatlan teljes összegére is fel lehetett venni hitelt, újabban legalább 25 százalékos önrészt várnak el a jelzáloghitelező intézmények.
A hét első munkanapján egy újabb speciális pénzügyi szolgáltató vállalat jelentett be bankcsődöt. A London Scottish Bank-nak mintegy tízezer, elsősorban alacsony jövedelemmel rendelkező kuncsaftja volt, akik másutt nehezen jutottak hitelhez. A nevével ellentétben manchesteri székhelyű bank több mint százéves múltra tekintett vissza.