Videoton az energiaiparban

Megjelent a megújuló energiaipar területén a Videoton csoport, miután megvásárolta az ezen a területen néhány év év alatt komoly szereplővé vált STS Group Zrt.-t többségi tulajdonrészét.

A Videoton megvásárolta a megújuló energia piacon néhány év alatt meghatározó piaci szereplővé fejlődő, eddig magyar magánszemélyek tulajdonában lévő STS Group Zrt. többségi, 51 százalékos tulajdonrészét - jelentette be mai sajtótájékoztatón Lakatos Péter, a Videoton csoport vezérigazgatója.

A megszerzett vállalkozás eddig főként szél-, biogáz-, és biomassza-erőművek tervezésével, üzemeltetésével és kivitelezésével foglalkozott. Az üzlet egyébként igencsak jól ment az STS-nél, hiszen 2002-es alapítása után tavaly már 5,5 milliárd forint árbevételt ért el, ráadásul úgy, hogy forgalmát évről-évre megduplázta. - Videoton részéről ez az akvizíció csupán az első lépés az energetika területén, hamarosan további hasonlóakra lehet számítani - tette hozzá Sinkó Ottó. Erről azonban többet nem kívánt elárulni, csupán annyit jegyzett meg, hogy néhány üzlet azért már elő van készítve.

A mostani befektetés ezzel együtt nem azt jelenti, hogy a Videoton az alaptevékenységét csökkenteni szeretné vagy esetleg leépítené és működését áthelyezné az energetika területére. - A szerződéses gyártást jelentő alaptevékenység ugyanis továbbra is nyereséges a vállalatcsoportnál. A változó gazdasági környezet mellett ráadásul a forgalom kevésbé csökkent, mint a meghatározó európai konkurenseké - jelentette ki Lakatos Péter.

A mostani lépés elsősorban annak az eredménye, hogy a csoport jelentékeny szabad forrásokkal rendelkezik, amelyeket olyan ágazatokban szeretné befektetni, amely további stabil növekedést ígérnek. Ezek közül pedig az egyik ilyen terület éppen a megújuló energiaipar.

A Népszabadság kérdésére Sinkó Ottó megjegyezte a befektetés szerencsés egybeesés volt. A Videoton ugyanis már korábban jelezte az ügyletet végül összehozó MB Partnets számára, hogy befektetési lehetőséget keres a megújuló energiaipar területén, míg az STS a növekedéséhez, a határon túli projektjeinek finanszírozásához kíván partnert találni.

Gyepes Tamás, az STS Group elnök-igazgatója ugyanakkor elmondta, hogy több érdeklődő is volt a vállalat kisebbségi tulajdonrészére, ám a Videoton ajánlata volt a legmegfelelőbb számukra. A vételárat ugyanakkor egyik fél sem közölte, Lakatos Péter mindössze annyit jegyzett meg: az STS-projekt révén a Videoton teljes pénzügyi kitettsége, hat hónapos távlatban mintegy 1,5 milliárd forint, amelynek része a vételára is.

Gyepes Tamás, az előzőekhez hozzátette, hogy az eddigi növekedésüket idén is tartani tudják, s az árbevételüket most is megduplázzák. Terveik szerint elsősorban a napenergia és a hidrogén alapú technológiák területén kívánják a tevékenységüket erősíteni. Sinkó Ottó, a Videoton számairól már úgy nyilatkozott: az elkészült konszolidált mérlegbeszámoló szerint az árbevétel visszaesés a várnál kisebb, 6 százalék körüli volt - így az elérte a 76 milliárd forintot -, míg az idei számok arra engednek következtetni, hogy ezt a elmaradást le tudják dolgozni. Mindezt úgy, hogy ebben az eredményben még nem szerepelnek az STS számai.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.