Megint impozáns növekedést mutat a kiskereskedelmi forgalom

Csak kicsit lanyhult a kiskereskedelmi forgalom növekedése májusban a kiugró áprilishoz képest. A naptárhatástól megtisztított bővülés 2,5 százalék volt.

Elemzők április után még arról beszéltek, hogy majd májusban kiderül, mit is tud a magyar kiskereskedelem. Egyszeri hatalmas, (3,4 százalék volt a naptárhatástól megtisztított mutató) növekedést volt a negyedik hónapban regisztrált adat, vagy tartós trendforduló jöhet. Nos, a KSH friss, májusi adatai szerint utóbbira van némi esély. 

A kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest 2,5 százalékkal növekedett.   

Az adatokból kiderül, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 0,9, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,1, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,8 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene. Ebből tehát az látszik, hogy a benzin és a gázolaj iránti keresletbővülés dobott nagyot az adaton. Ennek oka lehet, hogy a tavalyi magas üzemanyagárak után most mérsékeltebb árszintek alakultak ki, amely mellett könnyebben kinyílik az autósok pénztárcája.  

Az áprilisi és a májusi adat annak fényében mindenképpen figyelemre méltó, hogy a KSH adatsora szerint az elmúlt 12 hónapban mindössze ez a két hónap volt, amikor bővülést regisztrálhatott a szatisztikai hivatal.

Kiskereskedelmi elemzők ugynakkor igencsak óvnak attól, hogy a hasonlóan jónak tűnő áprilisi adat kapcsán egyértelműen trendváltásról, s a hét éve tartó recesszió végéről beszéljenek piaci körökben.

Egyfelől a tavalyi év azonos időszaka igen gyenge forgalmat hozott, így a bázishatás is erősíti az idei forgalmat. A legvalószínűbb verzió ugyanakkor, hogy a súlyos recessziót hozó tavalyi év után az idén stagnálás várhat, amibe kissebb-nagyobb hullámvölgyek lesznek, így a forgalmi mutatók tavaszi éledezését egyelőre inkább ide sorolják.  

A Nemzetgazdasági Minisztérium érdemben szűkszavúan csak annyit jegyzett meg: az előzetes adatok alapján elmondható, hogy az év eddig eltelt időszakában megfigyelhető pozitív tendencia folytatódik. 

– A várakozásokat felülmúlva nőtt a kiskereskedelmi forgalom májusban az előző évihez képest. Az előzetes becslés alapján a kiskereskedelmi értékesítések csak minimálisan csökkenhettek az előző havihoz képest, miután áprilisban 5,2 százalékkal nőttek az eladások, ami azt jelzi, hogy a második negyedévben érdemi fordulat következett be a háztartások fogyasztásában – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. 

A javuló kiskereskedelmi forgalmat előrevetítette a nagyot javuló fogyasztói bizalom, a vártnál dinamikusabban növekvő foglalkoztatás, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt megugró reálbérek. Kifejezetten bíztató, hogy a növekedés egyre szélesebb bázison jelentkezik. 

A bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskelmi forgalom a korábbi várakozásokhoz képest magasabb szinten stabilizálódhat, ami az év második felében bázishatások miatt akár kissé tovább növekedhet. Az elemző optimistán látja a következő hónapokat: idén összességében akár az 2 százalékot is megközelítheti a kiskereskedelmi forgalom növekedése. Az áprilisi-májusi kiskereskedelmi forgalom kedvező alakulása pozitív hatással lehet a második negyedévi GDP-re is, ami a jelenlegi várakozásokhoz képest akár jelentős pozitív meglepetést is okozhat.

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.