Meghívót kért az EU az orosz-ukrán csúcstalálkozóra
Mint közölte, az EU részéről Andris Piebalgs energiaügyi biztos, valamint Martin Riman, a soros elnökséget ellátó Csehország energiaügyekben is illetékes ipari és kereskedelmi minisztere fogcsatlakozni a Moszkvában tartandó megbeszélésekhez. Laitenberger szerint Brüsszel azt várja az orosz és az ukrán féltől, hogy tárgyalásaikat a megoldásra való határozott törekvés hassa át.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök előzőleg arról tájékoztatta José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, hogy a hét végén magas szintű tanácskozást kíván összehívni, Vlagyimir Putyin orosz kormányfő szóvivője pedig azt közölte, hogy Julija Timosenko ukrán miniszterelnök szombaton tárgyal Moszkvában Putyinnal.
Korábban a Timosenko belpolitikai ellenfelének tekintett Viktor JUscsenko ukrán elnök elutasította a javaslatot, hogy Moszkvában legyen a találkozó. A cseh EU-elnökség szintén azt szerette volna, ha nem az orosz fővárosban, hanem Prágában vagy Brüsszelben ülnek le egymással tárgyalni - igaz, akkor még úgy volt, hogy esetleg az orosz gázt vásárló európai országok vezetői is ott lesznek a találkozón.
Julija Timosenko ukrán kormányfő szombaton, a Dmitrij Medvegyev orosz elnök által szerdán javasolt időpontjában ugyan Moszkvába érkezik, de a jelek szerint nem az orosz gáz felhasználóinak csúcsértekezletére. Ehelyett kétoldalú tárgyalásokat folytatna Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel.
Timosenko szerdán éjfélkor telefonon már megállapodott orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, hogy szombaton eljön Moszkvába az Ukrajnának szóló orosz gázszállításokat rögzítő, 2009-re szóló szerződésről tárgyalni.
Ám a sajtóértekezleten, ahol ezt nyomban bejelentette, Viktor Juscsenko ukrán elnökhöz hasonlóan leszögezte: a gázfelhasználók csúcsértekezletének megrendezése kiváló gondolat, de nem lenne jó a tanácskozást Moszkvában tartani, lévén Oroszország érdekelt fél a viszályban.
Csütörtökön már Csehország moszkvai nagykövete is utalt arra: nem biztos, hogy Moszkvában tartják a csúcsértekezletet. Közben Prágában is jelezték, hogy jobb lenne ott, vagy az EU területén tartani a csúcsot - de egyelőre nincs hír arról, hogy bármely más ország, vagy Brüsszel vállalná a tanácskozás megrendezését.
Az EU viszont bejelentette, hogy részt kíván venni a szombati orosz-ukrán csúcson. Ezzel teljesen áttekinthetetlenné vált, hogy ki, hol, milyen körű tanácskozásra készül. Csak annyi biztos, hogy Julija Timosenko nem a sokoldalú csúcsra, hanem kétoldalú megbeszélésre érkezik Moszkvába, de nem zárható ki, hogy a két érdekelt fél hozzájárulásával ezen részt vesznek az EU képviselői is.
Önmagában az is érdekes azonban, s jól érzékelteti az ukrajnai belpolitikai helyzetet, hogy Timosenko Moszkvába utazik Putyinnal tárgyalni. Timosenko ugyanis már december 31-én megpróbálta megelőzni az orosz-ukrán gáztárgyalások megszakadását és elindult Moszkvába, ám Viktor Juscsenko elnök az utolsó pillanatban a szó szoros értelmében már járó motorú repülőgépből parancsolta ki.
Az elnök azóta sem mutat semmi hajlandóságot a megállapodásra, és szemmel láthatólag húzza az időt a tranzit beindításával is, miközben arról beszél, hogy a gázvita az Ukrajna függetlenségéért és szuverenitásáért folyó harc része. Ezenközben a csapok január 1-i elzárása óta Timosenko alig hallatta a hangját.
Nem kétséges, hogy Oroszország sokért nem adná, ha Juscsenko helyére kevésbé a Nyugat felé orientálódó és Moszkvával szemben barátságosabb magatartást tanúsító politikus lépne. Ezért az orosz vezetésnek Juscsenko támogatása semmiképpen nem áll érdekében, s maga az ukrán elnök is többször hangoztatta, hogy Moszkva Timosenkót akarja esélyhez juttatni.
A gázszállításokat rögzítő szerződésről való megállapodást eddig főleg az ukrajnai belharcok akadályozták, márpedig számos megfigyelő úgy véli, hogy amíg a 2009-re szóló szerződés nem születik meg, addig nem újul fel a tranzit sem.
Egyelőre nem látható, hogy mi indította Timosenkót a moszkvai útra: nem kizárt, hogy annak józan felismeréséről van szó, hogy a mostani helyzet csak árt Ukrajnának is. Akkor még mindig kérdés azonban, hogy felismerte-e ezt Juscsenko is, vagy Timosenko döntött úgy, hogy nem fogad többet szót az alig 3 százalékos népszerűséggel bíró elnöknek.
Mivel pedig mind Juscsenko, mind Timosenko mondott már sok mindent, az sem zárható ki teljesen, hogy Timosenko - ha már egyszer Moszkvában lesz, és amennyiben a gázfelhasználók csúcsát az orosz fővárosban tartják - mégiscsak részt vesz a tanácskozáson.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök telefonon beszélt Viktor Juscsenko ukrán államfővel. Meghívta az orosz gáz európai szállításáról rendezendő csúcsértekezletre, amelyen a tervek szerint az állam- és kormányfők vesznek részt, és szóvá tette, hogy Ukrajna továbbra sem fogadja az orosz gázt. Juscsenko azt mondta, hogy az ukrán vezetékrendszerben megvan az érkező gáz továbbításához szükséges nyomás, és erre az orosz államfő követelte a tranzit azonnali felújítását.
Medvegyev azt is felajánlotta, hogy ha mégsem lenne meg a vezetékekben a szükséges nyomás, a kellő mennyiségű műszaki gázt átadják Ukrajnának egy nemzetközi konzorcium nevében. Medvegyev újra javasolta azt is, hogy csereakcióval biztosítsák az európai felhasználók ellátását, mely esetben Ukrajna az ország nyugati részén lévő tárolókból küldhetne Európába gázt, és Oroszország ugyanannyit beszivattyúzna az ukrán rendszerbe. Végül Medvegyev újra hangsúlyozta: az orosz fél bármikor kész felújítani a szállításokat.
A beszélgetés a jelek szerint eredménytelen maradt. Juscsenko sajtószolgálata szerint az elnök megbízta a kormányt: tegye meg a szükséges szervezési és műszaki lépéseket a tranzit felújítására arra az esetre, ha megindul az orosz gázszállítás "napi mintegy 320 millió köbméter nagyságrendben, és az orosz fél rendelkezésre bocsátja a szükséges műszaki gázmennyiséget (mintegy 8 százalékot).
Eközben az ukrán Naftogaz arról értesítette a Gazpromot, hogy technikailag lehetséges a gáztranzit elindítása a Szudzsa állomáson át. Ehhez azonban nincs meg az ukrán politikai vezetés engedélye, közölte az orosz gázipari cég, a Gazprom szóvivője csütörtök este. Szergej Kuprijanov azt mondta, hogy csütörtökön levelet kaptak az ukrán Naftogaztól, amely szerint megvan a műszaki lehetőség, hogy elindítsák a gáztranzitot a Szudzsa állomáson át. - Mi több - jegyezte meg az orosz cég illetékese a Naftogaz levelére hivatkozva -, eddig is megvolt lehetőség a gáztranzitra technikai szempontból.
Kuprijanov hangsúlyozta, a Naftogaz vezetője, Oleg Dubina azt is megerősítette csütörtökön, hogy mindaddig nem indítják el a tranzitot, amíg nem kapnak erre vonatkozó utasítást az ukrán politikai vezetéstől.
A Gazprom képviselője rámutatott arra, hogy az ukrán vállalat nem támaszt semmilyen további feltételt és követelést - egyebek között a technikai gázzal kapcsolatban sem -, és kizárólag a politikai döntés hiányára hivatkozik.
Kuprijanov szerint megerősítést nyert, hogy az ukrán rendszer technikailag kész fogadni az orosz földgázt. Erre csak azért nem kerül sor, mert az ukrán politikai vezetés nem adott rá engedélyt.
Az utóbbi időben a felek között az egyik vitapont az volt, hogy az ukránok minduntalan hajtogatták: a szudzsai betáplálási pont nem megfelelő, és javasolták, hogy Oroszország két másik, délebbi belépőponton adja át a gázt.