Meghekkeltette az MKEH az Alt Cash gépét?

Az Alt Cash szerint egy napok alatt javítható, veszélytelen hiba miatt vonták ki a piacról a gépüket. A cég úgy tudja: a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) a normál ellenőrzésen túlmutató hackeléssel vizsgálta a gépüket.

Visszautasítja az Alt Cash Kft. a feltételezést, hogy szándékosan olyan pénztárgépet fejlesztett volna, amivel csalni lehet – áll a cég hétfő délelőtt közreadott sajtóközleményében. Szerintük a pénztárgépük teljesíti a típusvizsgálat során az MKEH és NAV szakemberei által egyeztetett biztonsági szintet.

A cég elismeri, hogy a Adóügyi Ellenőrző Egységben (AEE) létezik egy biztonsági rés, azonban ez napok alatt megoldható.

Az Alt Cash szerint csalásra azért sem lehetett volna lehetőség, mivel az AEE-hez külső adathordozót, PC-t csak a pénztárgép megbontásával lehetett volna csatlakoztatni. Ugyanakkor a cég szerint az ilyen eljárás az AEE blokkolását is előidézi, amiről viszont a NAV azonnal értesült volna.

A cég úgy látja, hogy az MKEH egy szokványos vizsgálatnál jóval szigorúbban vizsgálta a gépet. Az Alt Cash úgy tudja, hogy az MKEH által kirendelt szakértő „ a normál típusvizsgálat keretein túlmutató etikus hackelés eljárásával” a pénztárgép megbontását követően direkt módon csatlakozott PC-vel az adóügyi ellenőrző egységhez, és úgy képes volt tetszőleges szöveget nyomtatni. Azonban akkor is csak a "nem adóügyi bizonylat" funkcióban.

A cég szerint az ilyen mérvű átalakítás elleni átfogó védelem meghaladja a rendeletben előírt, a típusvizsgálat során az MKEH és a NAV munkatársaival egyeztetett védelmi szintet. Szerintük egy hacker által átalakított pénztárgépen végrehajtott, speciális programmal vezérelt szándékos beavatkozásról van szó, és nem arról, hogy a pénztárgép lenullázza a zárásszámot és a teljes göngyölített forgalmat, vagy hibásan számítaná az áfát. Szerintük ehhez bőven elegendő lett volna, hogy az MKEH felszólítsa őket, hogy szüntessék meg ezt a biztonsági rést.

A biztonsági rés megszüntetése programmódosítással napok alatt megoldható – írja az Alt Cash, a már használatban lévő gépek szoftverfrissítése a NAV szerverén keresztül megvalósítható. Mivel valamennyi pénztárgépben azonos az AEE, így a hiba kijavítását követően lezárulhat két másik modell, a SAM4S NR-240-es és a SAM4S NR-440-es típusvizsgálata, melyek funkcionális tesztjei már lezárultak.

Frissítés:

Az MKEH reagált az Alt Cash facebook-on is közzétett állításaira. A hivatal honlapján közöltek szerint az MKEH már január 23.-án elutasította a 240-es és a 440-es típus engedélykérelmét, azaz az AEE kijavítása esetén sem lehetséges ezekre a gépekre történő szerződéskötés, ahogy a 270-es gép esetében pedig október óta nincs érvényes forgalmazási engedély illetve azóta sincs engedélyezési eljárás a 270-re. Lapunk úgy tudja, hogy az Alt Cash így csak most, a hivatal honlapjáról értesült erről, mivel sem a korábbi sem a mostani elutasításokról nem kapott értesítést az MKEH-tól.

A cég a kialakult helyzetről hétfő délelőtt megbeszélést folytat Pankucsi Zoltán adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkárral. Korábban az AEE gyártója, a Videoton is közleményben tudatta, hogy nem tapasztalt csalásra utaló jelet a partnercégnél.

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.