280 forint alatt az euró
Szerdán korrigált valamelyest a forint árfolyama az elmúlt időszak erősödée után, és 284-es euróárfolyam fölött zárta a napot. A befektetők óvakodnak az üzletkötéstől az Európai Központi Bank kamatdöntése előtt, illetve azelőtt, hogy nyilvánosságra hozzák az Egyesült Államokban a bankok felülvizsgálatának, vagyis a "stressztesztnek" az eredményét - olvasható a DowJones szakértőkre hivatkozó értékelésében.
A hírügynökség szerint nem várható a forint 280/euró alá történő erősödése, a magyar valuta rövid távon várhatóan a 282-286 sávban mozog majd. A Raiffeisen Bank a forint korábbi erősödése ellenére fenntartja előrejelzését arról, hogy a magyar pénz gyengülni fog júniusra, mivel a mostani kedvező globális befektetői hangulat nem lesz tartós. A Raiffeisen szerint a forint júniusra visszatér majd a 300/euró árfolyamszintre a mostani szintről.
A magyar bankközi piac nyitása után ugyanakkor ismét erősödni kezdett a forint, amely tíz óra körül 281,58-as euróárfolyamon állt, 11-re pedig már 278 körül mozgott.
Az MTI által megkérdezett elemzők szerint a forint mostani erősödése inkább külső okokra vezethető vissza, bár hozzátették, hogy például a külkereskedelmi mérleg csütörtöki friss adata, vagy a Bajnai-kormány tervezett intézkedései kedvezően befolyásolták a forint árfolyamának alakulását.
Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója úgy vélte: a forint erősödésében szerepet játszik a nemzetközi befektetői hangulat, az, hogy a befektetők "kockázatelutasítása" csökkent az utóbbi időben.
"Ez áll amögött,hogy a térség devizái erősödnek, a forint mellett a zloty is egyre inkább erőre kap" - mondta.
Véleménye szerint a csütörtöki friss külkereskedelmi, illetve ipari adat is pozitívan hatott a forint árfolyamára. Elmondta: a külkereskedelmi mérlegben az egyensúlyjavulás látszik, megmutatkozik, hogy ugyan a recesszió hatásaként, de csökkent a belföldi fogyasztás, emellett az ipari termelési adat is kis korrekciót mutatott, ami enyhe bizakodásra adhat okot.
Véleménye szerint erősítheti a befektetői bizalmat az, hogy a Bajnai-kormány tervezett intézkedéseinek egyes elemeit elkezdte megszavazni a parlament.
Arra a kérdésre, hogy mennyire maradhat tartós a forint erősödése, Forián Szabó Gergely azt mondta:"ez nem az itthoni a dogokon múlik, attól függ, hogyan alakul a globális trend."
Hozzátette: kétségtelenül, hogy most egy "megalapozottabb" szinten van a forint, de ha a globális piacon jön egy kedvezőtlen "fuvallat", elindulhat az árfolyam gyengülése.
A Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője elmondta: az új kormány megalakulása, illetve a stabilizáció irányába tett első lépések már csak definíció szerint is nyugtatóan kellett, hogy hassanak, ám úgy érzékelik, hogy a forint erősödését, illetve összességében a hazai piacok mozgását sokkal inkább befolyásolták külső, mint lokális tényezők.
Vizkelety Péter kifejtette: a forint a március eleji csúcsokról mára a régi sávközép körüli szintekre erősödött az igen volatilis piacon. Ez év március elején, amikor tombolt a pesszimizmus, mindenképp komoly jelentősége volt a jegybank intézkedéseinek, elsősorban a devizapiac likviditását erősítő jegybanki eszközöknek, a direkt devizapiaci jelenlétnek.
Az elmúlt 2-3 hét eseményei már egy nyugodtabb piaci környezetben zajlottak: a részvénypiacok száguldottak áprilisban, a feltörekvő piacokra is érkezett némi tőke és igen fontos régiós esemény volt a lengyel felügyelet bejelentése is, miszerint a lengyel vállalati szektorban a vártnál kisebb veszteségekkel kell számolni a különböző devizapiaci ügyletekből - emelte ki az elemző.