Megállapodás a Déli áramlat horvát leágazásáról

A Gazprom és a horvát gázvállalat képviselője aláírta az orosz–olasz – Magyarországot is érintő – Déli áramlat gázvezeték horvát leágazásáról szóló szerződést. A helyi sajtó megjegyzi, a Petrokemija műtrágyagyártó mostantól részben a Gazpromtól veszi a gázt, mégpedig 20 százalékkal a továbbra is fő partnerüknek számító, Mol-irányítású INA tarifája alatt.

Aláírta a Déli áramlat földgázvezeték horvátországi mellékágának megépítéséről szóló akciótervet Alexander Medvegyev, a Gazprom orosz földgázvállalat vezérigazgató-helyettese és Mladen Antunovic, a Plinacro horvát gázszállító vállalat elnök-vezérigazgatója csütörtökön Zágrábban - jelentette a helyi média.

Az orosz földgázt Nyugat-Európába szállító Déli áramlat fővezetékéhez Horvátország egy 100 kilométeres mellékággal csatlakozik, amelynek tervezett kapacitása évi 2,7 milliárd köbméter. A beruházás értéke 60 millió euró, amelyet a felek 50-50 százalékban finanszíroznak. A vezeték építése 2015-ben kezdődik és 2016 decemberében fejeződik be.

Az orosz cégóriás menedzserei már szerdán megkezdték hivatalos tárgyalásaikat a horvát kormánnyal. A csütörtöki horvát lapok Ivan Vrdoljak gazdasági miniszterre hivatkozva azt írják, hogy a Gazprom a földgázellátás mellett elsősorban potenciális gázerőmű-beruházások és autógáz töltőállomás-hálózatfejlesztés iránt érdeklődött. Egyes lapok hozzáteszik, hogy az orosz vállalat a horvátországi földgázkutatásban és -termelésben is részt venne.

A gazdasági miniszter a szerdai tárgyalások után azt is bejelentette, hogy a horvát Petrokemija vállalat már szerződött is a Gazprommal a vukovári Prvo plinarsko drustvo vállalaton keresztül, amely mögött a Gazprom Schweiz áll. Így a horvát műtrágyagyártó idei gázszükségletének 20 százalékát a korábbinál 20 százalékkal alacsonyabb áron Oroszországból szerzi be, a többit pedig továbbra is az INA olajtársaság gázvállalatától - közölte a horvát sajtó.

 

Nyereséget duplázott a Gazprom

A Gazprom rubelben több mint a duplájára növelte profitját a tavalyi harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. Igaz, ennek fő oka a rubel dollárral szembeni gyengülése volt.

Az orosz gázipari cég adózott eredménye 305,1 milliárd rubel (10,06 milliárd dollár) lett a szeptember végével zárult három hónapban az egy évvel korábbi 152 milliárd rubellel szemben. Szakérők a harmadik negyedévre kisebb, 287 milliárd rubeles nyereséggel számoltak.

A cég bevétele 18 százalékkal 1120 milliárd rubelre nőtt, felülmúlva az elemzői várakozásokban szereplő 1040 milliárd rubelt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.