Csehországra kacsint és hitelt venne fel a Mol
A Mol megbízást adott a Citigroup és az HSBC bankoknak lehetséges kötvénybefektetőkkel folytatandó tárgyalások megszervezésére - közölte a tőzsdén jegyzett olajipari társaság.
Az események után dollárkötvényt is kibocsáthatnak - szögezik le. Emlékeztetnek, hogy pénzügyi pozíciójukat a Fitch BBB-, az S&P pedig BB+ stabil besorolással tartja nyilván.
A Mol a második negyedévben mindössze 0,7 milliárd forint nettó eredményt ért el, szemben az első negyedévi 73,7 milliárd és az egy évvel korábbi 54 milliárd forinttal. Ez jelentősen elmaradt az elemzői várakozásoktól.
Közben az E15 nevű cseh gazdasági napilap arról tudósít, hogy a Mol újabb benzinkutak vásárlását tervezi Csehországban.
A magyar cég szlovák leányvállalatának, a Slovnaftnak jelenleg mintegy 18 százalékos részesedése van a kőolajipari termékek cseh nagykereskedelmi piacán.
Miután a Mol nemrég megvette a cseh Pap Oil több mint 120 üzemanyagtöltő állomását, kiskereskedelmi részesedése 4,3 százalék lett.
"A Mol csoport azt szeretné, ha kiegyensúlyozottabb lenne az arány a 18 százalékos nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi pozíció között" - mondta a lapnak Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője.
Középtávon szerinte a Mol szeretné megszerezni a csehországi benzinkutak legalább tíz százalékát. Világi Oszkár, a Slovnaft vezérigazgatója és a Mol felső menedzsmentjének tagja tavaly az E15-nek adott interjújában azt állította, a cél a 25 százalékos részesedés megszerzése. "Ezzel a Mol a cseh piac első számú szereplője lenne" - írja a gazdasági napilap.
Az E15 szerint az utóbbi években az OMV, az Agip, illetve a Robin Oil kőolajipari csoportok is jelezték, hogy csehországi jelenlétük csökkentését mérlegelik.
A felvásárlásban a Mol versenytársa lehet az orosz Lukoil, amely terjeszkedni kíván a csehországi piacon.
Molnár elmondta: a Mol érdeklődik a cseh Cepro kőolajipari társaság iránt is. Ennek részvényei a cseh állam tulajdonában vannak.