Még nincs ok az örömre - visszaestek a beruházások a harmadik negyedévben
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a nemzetgazdasági ágak többségében a beruházások csökkenését regisztrálta. A legnagyobb mértékben - 70,5 százalékkal - a bányászat, kőfejtés beruházásai maradtak el az egy évvel korábbitól, elsősorban az előző évi magas bázis miatt. A nemzetgazdasági beruházások volumene az első három negyedévben 7,1 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A KSH korábbi közlése szerint a beruházások volumene a II. negyedévében 4,7 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva, az első félévben 6,0 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az építőipari cégek beruházásai 29,7 százalékkal estek vissza a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, míg összességében az ágazatokban realizálódó építési beruházások 2,6 százalékkal csökkentek. A gép- és berendezésberuházások 17,5 százalékkal maradtak el az előző évi adattól.
A feldolgozóipar beruházásai 16,8 százalékkal mérséklődtek 2009 július-szeptemberben az előző év azonos időszakához képest. E nemzetgazdasági ágon belül főként a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék, a vegyi anyag termék és a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása beruházásai estek vissza. Csökkentek a beruházások az élelmiszer-, ital-, dohány-, valamint a járműgyártásban is.
A lakásépítések harmadik negyedévi erőteljesebb visszaesésének eredményeképpen az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 8,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Nagyobb visszaesés volt megfigyelhető a pénzügyi, biztosítási (43,8 százalék), továbbá az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységben is (36,4 százalék).
Nem estek vissza ugyanakkor a mezőgazdasági, oktatási, és szállítási ágazat beruházásai. A szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásai 14,6 százalékkal emelkedtek, elsősorban az út- és autópálya-építések, valamint a kötöttpályás közlekedési beruházások eredményeképpen. Nőttek a beruházások 6,5 százalékkal a mezőgazdaságban és 9,4 százalékkal az oktatásban is. Utóbbi több felsőoktatási intézmény felújításával, illetve bővítésével függ össze.