Még 150 milliárdos megszorítást vár az EU
Brüsszeli forrásaink szerint 2012-ben 2,5 százalékra kell hozni a hiányt, ehhez az Európai Bizottság szerint még a GDP 0,5 százalékának megfelelő (145 milliárd forintos) kiigazítást kell tennie a kormánynak, a már meglépett 1,9 százalékos GDP-arányos intézkedéscsomagot meghaladóan.
A bizottság ugyanis korábbi hiányvárakozását aktualizálta, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2,8 százalék helyett 3 százalékos idei, és a 3,25 százalékos helyett 3,6 százalékos jövő évi deficitet vár – amennyiben nem történik semmilyen érdemleges hiánylefaragási intézkedés.
A Széll Kálmán-tervben megfogalmazott szerkezeti reformok következetes végrehajtását is számon kéri a bizottság, a konvergenciaprogramban lefektetett vállalásokon túl. Fel kell készülni az olyan egyszeri tételek pótlására, mint amilyenek a 2013-ban kivezetendő válságadók és amilyen a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások elvonása volt 2011-ben. A GDP egy százalékát, 286 milliárd forintot érintő tételről van szó 2013 vonatkozásában.
Megfelelő tartalékokat kell beépíteni a büdzsébe ahhoz, hogy a költségvetési célok elérését az időközben felmerülő váratlan események ne veszélyeztethessék. Ismert, hogy az idén 300 milliárd forint feletti tartalékot képzett a kormány, majd azt rögvest zárolta is, s így szeptember végéig nem is lehet ezekből egyetlen forintot sem elkölteni.
A költségvetési szigorral párhuzamosan a kormánynak gondoskodnia kell arról, hogy a GDP-arányosan 81 százalék környékén mozgó államadósság a következő három évben folyamatosan csökkenjen, véletlenül se termelődhessen újra.
A költségvetési folyamatok középtávú átláthatósága és tervezhetősége, s ezeknek a törvényi garanciái rendkívül fontosak Brüsszel szemszögéből, ezért a Költségvetési Tanács – 2010 végén egyszer már szétzavart – elemzői gárdájának „feltámasztására” tesznek javaslatot, pontosabban az elemzői kapacitás szélesítését ajánlják a kormány figyelmébe.
Az Európai Bizottság a kormánynak szeptember 13-áig szabna határidőt, hogy a fent vázolt célok eléréséhez megtalálja a megfelelő eszközöket. Úgy tudjuk, a pénzügyminiszterek kedd délelőtti ülésükön még változtathatnak a szövegen. Szó lesz az ülésen a Magyarországnak jövőre járó kohéziós támogatások 495 millió eurós csökkentéséről is. Orbán Viktor miniszterelnök szerint egyetlen peták támogatást sem veszíthetünk el, a probléma technikai jellegű, és kezelhető.