Csökkenhetnek még az üzemanyagárak
A február 8-12-i héten az Európában irányadó Brent hordónkénti ára 29-32 dollár között változott, átlag 1,8 dollárral, 6 százalékkal csökkent. Míg az árak a hét első négy napján csökkentek, pénteken közel tíz százalékos, több mint egy évtizede nem látott hevességű emelkedést mutattak. A túltermelés továbbra is jelentős, a tárolási lehetőségek közel állnak a telítettséghez. A pénteki áremelkedést elsősorban az okozta, hogy az Egyesült Arab Emírségek energiaügyi minisztere kimondta azt a régen várt mondatot, miszerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) tagállamai készek a termelés visszafogásáról tárgyalni. Az olajtőzsdén elszaporodtak a hosszabb távra vonatkozó pénzügyi, kockázati befektetések is. Az amerikai kőolajfúrások száma jelentős mértékben, további 28-cal esett.
A benzin ára a nálunk irányadó mediterrán tőzsdén a csütörtök-pénteki emelkedés ellenére összességében 7,4 százalékkal, a gázolajé 2,3 százalékkal csökkent. Az európai benzin iránti kereslet az USA részéről a magas készletszintek miatt megszűnt ugyan, de Nyugat-Afrika, a Közel-Kelet továbbra is aktív és a holdújév-ünnepségek befejeztével Kína érdeklődése is élénkül. A kikötői benzin- és tüzelőolajkészletek jelentősek. A világ dízelkínálata bőséges, noha az Egyesült Államokban több finomító jelezte, hogy a karbantartások miatt visszafogja a termelést. Európába ettől függetlenül ismét sok dízelt várnak Ázsiából és a Közel-Keletről, de az orosz mennyiség se változott.
Egy dollárért a hét végén öt forinttal, 1,8 százalékkal kevesebbet, 276 forintot kellett adni. Ez erősíti a benzin- és gázolajárcsökkentési, egyszersmind fékezi az áremelési nyomást.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 11, a gázolajé 17 százalékkal csökkent. Az átlagkeresetből most 16,5 százalékkal több benzint és 25 százalékkal több gázolajat lehet vásárolni, mint egy éve - közli a kutatóintézet.