Matolcsy újraírná az IMF-szerződést
A volt gazdasági miniszter egy esetleges Fidesz-kormány három első legfontosabb gazdaságpolitikai döntését ismertetve elmondta: a kormány új költségvetést, új adórendszert és új foglalkoztatáspolitikát alkot majd, ezek 2010. július 1-jével léphetnek hatályba.
E lépések miatt a 2010. január 1-jén hatályba lépő adórendszer csak fél évig él majd, de hozzátette: a Fidesz hosszú távra szóló, stabil és alkotmányos garanciákkal körbebástyázott adórendszerben gondolkozik.Megismételte, hogy az ellenzéki párt előtt jelenleg háromféle adóváltozat van.
Az egyik verzió radikális szja-csökkentéssel, egykulcsos családi jellegű jövedelemadózással számol, a másik azt jelentené, hogy valamennyi adónemnél csökkentenének a jelenlegi kulcsokon, a harmadik pedig csak járulékcsökkentéssel kalkulál, de itt felmerült, hogy ne csak a munkaadói, hanem a munkavállalói járulék is csökkenjen.
Kifejtette: a gazdasági szereplőkkel való egyeztetés után döntenek majd arról, hogy melyik utat válasszák. Az új költségvetés kapcsán Matolcsy György úgy fogalmazott, hogy az "bevallja a hiány valódi mértékét és kezeli", de hogy milyen megoldásokkal teszi majd ezt, erről egyelőre nem kívánt nyilatkozni.
A volt gazdasági miniszter hangsúlyozta: a Fidesz nem készül megszorításokra, ez alól kivételt csak a bürokrácia területe jelent. A büdzséről szólva kiemelte: egyetért azzal, hogy a 2010-es büdzsé válságköltségvetés, de az nem kezeli, hanem súlyosbítja a válságot.
Megismételte: a költségvetés hamis, mert már most tudni, hogy a kormány által prognosztizált 3,8 százalékos hiány 3-4 százalékkal nagyobb lesz. Elmondta, hogy míg az MNB 4,3 százalékos jövő évi költségvetési deficittel és plusz 2,7 százalékos konszolidációs igénnyel számol, addig a Fidesz gazdaságpolitikusai szerint ez a két szám 4,5, illetve 3 százalék is lehet.
Matolcsy György szerint a költségvetés a Fidesz által várt 7,5 százalék körüli hiány mellett más kockázatokat is rejt, ezek közé sorolta a fogyasztás vártnál nagyobb visszaesését, a munkanélküliségi adatokat és azt, hogy a háztartási hitelfelvételek elmaradása miatt a vártnál kevesebb adóbevétel jöhet be a költségvetésbe.
Kiemelte, hogy jövőre kevesebb adóbevétellel lehet számolni a beruházások csökkenése miatt, továbbá amiatt is, hogy a kormány által tervezetthez képes kisebb lehet az infláció. Az ellenzéki párt gazdaságpolitikusa úgy számol, hogy jövőre a pénzromlás mértéke 2,5 százalék lehet, mert "nincs pénz a gazdaságban, tovább csökken a fogyasztás, nem indul be a világgazdaság, és nem várható az energiaárak jelentős emelkedése".
Az új kormány nem fogadhatja el azt a helyzetet, hogy kockázatok nélkül is 1.200-1.300 milliárd forint hiányzik jövőre a büdzséből, hogy a hiány 7,5 százalék vagy azt is meghaladó lehet, és hogy négy területen, az önkormányzatok, a kórházak, a MÁV és a BKV esetében konszolidációs igény van - állapította meg az ellenzéki politikus, hozzátéve: a Fidesz nem kívánja folytatni a jelenlegi megszorító politikát, helyette a gazdaság növekedésén dolgozik majd.
Arra a felvetésre, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy 2010 "kutya nehéz év lesz", Matolcsy György úgy reagált: a jövő év még annál is sokkal nehezebb lesz, mint amit a miniszterelnök előrevetített, hiszen a kormányfő ezt a kijelentést még a 3,8 százalékos hiányra alapozva tette.
A volt gazdasági miniszter az MTI-nek leszögezte: 2012 végéig nagyon nehéz lesz a helyzet, és csak 2013-tól lehet fenntartható fellendülés a világban. Úgy fogalmazott: a Fidesz esetleges kormányra kerülésével sem lesz az országban "tejjel, mézzel folyó Kánaán" a súlyos örökség miatt.
Az új költségvetés azért elkerülhetetlen, mert be kell vallani az igazságot - tette hozzá. Kiemelte: az adócsökkentést pedig azért kell rögtön az elején meglépni, hogy létrejöhessenek a 2012 utáni növekedés erői. Matolcsy György elismerte, hogy a Fidesz-kormány sem tudja a recessziót egy év alatt növekedésbe fordítani.
A növekedésösztönző lépésekről szólva kiemelte a belföldi piacbővítést: ennek egyik eleme lehet egy energiahatékonysági program, amely az energiatakarékos ingatlafelújításra, azaz jó irányban használja fel az EU-forrásokat. A piacbővítés közé sorolta a környezetipar fejlesztését, és új közmunkaprogramok elindítását.
Arra a kérdésre, hogy mi lehet a forrása az adócsökkentésnek, azt mondta: a belföldi piacbővítés és a többletexport mellett a bürokrácia csökkentése lesz a forrás. A volt gazdasági miniszter szerint, ha a bürokráciacsökkentést jól hatják végre, akkor az nemcsak plusz költségeket, hanem megtakarítást is jelent, már rövid távon is.
Matolcsy György szerint az új kormánynak egy új, második, készenléti hitelről szóló megállapodást érdemes kötnie az IMF-fel.Arra a kérdésre, hogy felhasználja-e egy esetleges Fidesz-kormány a Bajnai-kormány által le nem hívott IMF-hitelt, azt válaszolta: már csak minimális összegről van szó.
Kifejtette: a legrosszabb feltételekkel rendelkező hitelszerződésből át kell lépni egy jobb feltételekkel rendelkező hitelszerződésbe."Olyan készenléti hitelmegállapodás kell, amely megkönnyíti a pénzpiaci hitelfelvételt, kiegyensúlyozza az olyan rossz híreket, mint amilyen a valós hiányt érinti majd" - fogalmazott, jelezve: Magyarországon az újrakezdést csak biztonságos külső finanszírozással szabad elindítani.
Érdekesség, hogy Matolcsy előrehozná azt az adócsökkentést, amiről Varga Mihály Fidesz alelnök, volt pénzügyminiszter csak 2011-re tervezett. Varga a Reutersnek két hete úgy nyilatkozott, hogy „2011-től a Fidesz komoly adócsökkentést tervez a gazdaság élénkítése céljából."
"Legfontosabb gazdasági célunk a következő kormányzati ciklusban a munkahelyteremtés. Ennek eléréséhez az egyetlen lehetséges eszköz az adók csökkentése" - tette hozzá. Rámutatott arra, hogy egy jelentős adócsökkentés átmenetileg mérsékli a költségvetés bevételét, de a kilábalás az idei recesszióból segít majd a büdzsének. Varga Mihály rámutatott arra, hogy a Fidesz még nem véglegesítette adóterveit.