Matolcsy parkolópályára küldte Simor alelnökeit

Minden hatalmat saját emberei kezébe adott Matolcsy György. Létrehozott magának viszont egy elnöki kabinetet, és felvett két konyhai alkalmazottat is, köztük egy szakácsot. Az átalakítás nyomán 300 forint fölé került az euró, pedig napközben 297 alatt is járt.

Kilúgozta az elődje, Simor András alatt dolgozó két alelnök hatáskörét Matolcsy György. A jegybankelnök a Nemzetgazdasági Minisztériumból magával vitt bizalmi embereire szabta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szervezeti felépítését – erről tanúskodik a Határozatok tárában péntek délután publikált új Szervezeti és Működési Szabályzat (szmsz). Matolcsy György a feltétlen bizalmát élvező Nagy Róza főigazgatót kvázi teljhatalommal ruházta fel az MNB szervezeti és beszerzési kérdéseiben, míg a jegybank működése szempontjából kulcsfontosságú területek felügyeletét az ebben a kérdésekben eddig nem túl jártas adóügyekért felelő volt nemzetgazdasági helyettes államtitkár, a jegybanki alelnökké avanzsált Balog Ádám viszi tovább.

Karvalits Ferenc alelnök mandátuma március 27-én lejár, erre a kis időre szól az új szabályzat szerint a Statisztikai Igazgatóság ügyeinek irányítása. A korábbi szmsz – a statisztika mellett – Karvalitshoz delegált olyan fontos feladatokat, mint a monetáris politika és közgazdasági elemzés, a pénzügyi elemzések elkészítését és a kutatást. A jegybank szakmai stábja által összeállított elemzések régóta bosszantották a volt nemzetgazdasági miniszter, aki rendszeresen, közlemények kiadásával adott hangot elégedetlenségének. Ezzel a szokásával akkor hagyott fel, amikor a jegybanki függetlenség tiszteletben tartására hívták fel a figyelmét Brüsszelből és Frankfurtból, az Európai Központi Bank székhelyéről. Különösen a jegybanknak a költségvetést érintő veszélyjelzései és a kamatpolitika bőszítette fel Matolcsyt.

A másik régi alelnöknek, Király Júliának július harmadikáig szól a mandátuma, rá a készpénz-logisztikai igazgatóság irányítása hárul feladatként, azokat a területeket, amelyek elismert szaktekintélye – pénzügyi rendszer biztonsága, elemzése, a kockázatok kezelése – elvették tőle. Alelnökként azonban a monetáris tanács tagja marad, ettől a poszttól nem foszthatja meg az elnök, mivel nem írhatja felül a ezt szabályozó jegybanktörvényt. 

Király Júlia MNB-alelnök sms-ben Washingtonból az MTI-vel azt közölte a változások kapcsán: "továbbra is a Monetáris Tanács teljes jogú tagja vagyok. Az új vezetés az új monetáris és makroprudenciális politika kialakításában nem számít ránk, ez törvény által garantált joga" – tette hozzá, Karvalits Ferencre is utalva. "Így a jövőben mint az MT tagja fejtem ki véleményemet" – írta.

A jövőben Balogh Ádám alá tartozik a monetáris politika megvalósításáért felelős ügyvezető igazgatóként Palotai Dániel, akit a NGM-ből vitt magával az új elnök, valamint a pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető, Nagy Márton. Utóbbi 2002 óta dolgozik részben hasonló munkakörökben a jegybanknál. A makrogazdasági és költségvetési elemzések Palotai alá tartoznak ezentúl.

Belső ember, az MNB-nél két évtizede dolgozó Sándor György ügyvezető igazgatóként bankműveletekért felel majd, éppúgy, mint eddig. Feladatköre azonban jelentősen szűkül, ugyanis ezután sem az informatikai szolgáltatásokkal, sem a beszerzésekkel nem kell törődnie. Sándor György ezután közvetlenül Nagy Róza főigazgatónak tartozik beszámolási kötelezettséggel. A főigazgató asszony közvetlen fennhatósága alá kerülnek a beszerzések és az informatika. Ez a lépés az Állami Számvevőszék februári, a jegybank korábbi gazdálkodását súlyos kritikával illető jelentésének tükrében logikus lépésnek számít. Nagy Róza irányításával az eddiginél is feszesebb gazdálkodásra kell áttérnie az MNB-nek, hiszen mint azt Matolcsy György első munkanapján feladatként kiadta, a működési költségeket két éven belül 20 százalékkal kell csökkenteni.

Kérdés, ennek hogyan látnak majd neki, amikor az igazgatóságok számát máris 19-ről 21-re növelték. A két új területet, a gazdaságstratégiát és a tervezést a szintén az NGM-ből érkezett, geográfus végzettségű Csizmadia Norbert viszi majd, szintén Nagy Róza felügyeletével.

Matolcsy saját magának kevés területet tartott meg. Elnöki hatáskör marad az emberi erőforrások nevezetű szervezeti egység. Vélhetően ezt indokolja, hogy az új alapító okirat szerint – amelyet Matolcsy György még nemzetgazdasági miniszterként maga írt alá – Matolcsy György gyakorolja az összes alkalmazott felett a legfontosabb munkáltatói jogokat (fizetés megállapítása, alkalmazás, elbocsátás).

Tovább növeli egyébként a szervezeti egységek számát az újonnan létrehozott elnöki kabinet. Itt működik majd tovább a kommunikációs terület, valamint az újonnan létrehozott protokoll nevezetű szervezeti egység. Ennek a vezetője lett információnk szerint Wiedermann Helga, Matolcsy minisztériumi kabinetfőnöke. Vélhetően az új osztályon dolgozik majd Matolcsy szakácsa is, úgy tudjuk, a konyhai feladatok ellátására kétfős személyzetet vettek fel. 

Kérdéses, hogy a mostani szmsz a kiüresített „régi alelnöki” funkciókkal meddig marad érvényben, elképzelhető, hogy amint távoznak a regnáló alelnökök, módosítják, utódaikra személyre szabják az szmsz-t. Ennek gyakorlati akadálya nincsen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.