Matolcsy megcsinálná: jöhet a banki tranzakciós adó?
A pénzügyi tranzakciók megsarcolásával jövőre 50-100 milliárd forint bevételt remél a kormány – tudta meg az Origo.hu. Emellett a hírportál úgy értesült, hogy Matolcsy György a tárcáknál is további kemény sarcra készül, így 40 milliárd forintot vesz el, és a gyógyszereken is spórolna az Orbán-kabinet.
Az Origo szerint a szerdai kormányülésen véglegesítik a Matolcsy-féle megszorítócsomag pontjait, ám az is lehet, hogy egy héttel később lesz csak készen a csomag, amelyet a konvergenciaprogramba beépítve Brüsszelbe is kiküldhetnek.
Az Origo értesülései szerint a megszorítások érintik a gyógyszerkasszát, illetve a tárcákat, ahol átlagosan 1-1,5 százalékos elvonás lesz. A megszorítás mértékéről szólva a hírportálnak név nélkül nyilatkozó miniszterek a sokadik megszorítás kilátásba helyezése előtt úgy fogalmaztak: megáll az élet a tárcánál.
Tavaly két ízben is összesen 220 milliárd forintot vont el a tárcáktól a kormány, az idei költségvetés pedig már úgy készült, hogy a tavaly csökkentett büdzséjükhöz képest is kevesebb pénzből kell kijönniük. Ráadásul egy februári kormányhatározat is spórolásra biztatta a minisztériumokat.
Kérdéses, hogy pontosan milyen banki műveletekre vetnék ki a banki tranzakciós adót?
Amennyiben csupán a rövid időtávú tőzsdei, devizapiaci tranzakciók után vetnék ki az adót – ahogyan eredetileg, tavaly ősszel az EU vezetői is tervezték –, akkor a sáv alsó határán mozoghat a bevétel.
Ellenben ha a banki átutalások vagy akár a számlavezetés után is adót vetne ki a kormány, úgy 100 milliárd forintos bevétel sem elképzelhetetlen.
Matolcsy György már a múlt héten, a Heti Válasznak írott jegyzetében utalt az adó kivetésének a lehetőségére. Ott azzal érvelt, hogy a pénzügyi rendszerben nincs forgalmi adó, de valamilyen, a forgalom utáni adó indokoltnak tűnik.
A kormánynak azért is vonzó lehetőség, mivel így látszólag betartja a szavát, és úgy csökkentheti a banki különadót – 2013-tól a kormány ígérete szerint csak 90 milliárdot szedne be a banki válságadóból szemben a korábbi 180 milliárddal –, hogy összességében nem csökkenne a bankszektorból húzott jövedelme, amit ugyanakkor a fogyasztók fizetnek meg, mivel a pénzintézetek továbbhárítják a rájuk kivetett adókat az ügyfeleikre.
Ugyanakkor a Matolcsy-féle megszorítások sem teszik ki azt az összeget, amellyel az Európai Bizottság szerint az Orbán-kormány el tudná érni azt a költségvetési hiánycélt, amelyet egy évvel ezelőtt vállalt. Az idén 140-150 milliárdos, jövőre pedig durván 400 milliárdos lyukat lát Brüsszel.