'Tömegszerencsétlenséget okozott a dilettáns gazdaságpolitika'

Gazdasági tömegszerencsétlenség nyomait kell eltüntetnie a következő, várhatóan Fidesz vezette új kormánynak - jelentette ki Matolcsy György, az ellenzéki párt szakpolitikusa a VOSZ gazdaságpolitikai fórumán. Demján Sándor VOSZ-elnök a gazdaságot talpra állító intézkedések meghozatalában partnerségek kínált a következő kormánynak.

Matolcsy György szerint az utóbbi nyolc év elhibázott politikája által eredményezett gazdasági tömegszerencsétlenség elhárítása lesz a következő kormány legfontosabb feladata. Az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere előadásában többször utalt rá, hogy 2002-ben egészséges, erős, stabil és előremutató gazdasági alapokon álló Magyarország kormányrúdját adták át, megítélése szerint hatalmas teljesítményt mutattak fel a munkahelyteremtés, az államadósság csökkenése és a növekedés terén, ám azóta a régiós vezetőjéből a régió sereghajtójává, a 6 millió szegény országává váltunk.

Matolcsy szerint két út áll előttünk, közülük azonban csak az általa ajánlott szociális piacgazdaság megvalósítása a járható, mert a másik, a neoliberális út további 10-15 éves stagnálást jelentene. Politikai és erkölcsi fordulatra van szükség és egy tényleltár gyors elkészítésére, ami a terápiához szükséges. Matolcsy nem tudja, hogy milyen állapotok várják az új kormányt, mert „trükkök, hamisságok és homály" jellemzi a mai kormány munkáját, de a jegybank monetáris politikája is elhibázott.

Ami biztos, az az irdatlan, a GDP 80 százalékára tehető államadósság, amelynek kamatkiadásai elszívják a gazdaságösztönző támogatásokra fordítható forrásokat. Pedig a kis- és középvállalkozások (KKV) megerősítése kulcskérdés, mert ebben a szektorban teremthető meg a legtöbb új munkalehetőség, a bővülő foglalkoztatottság pedig beindítja a gazdasági növekedést, ami pedig a költségvetés, az államháztartás egyensúlyi helyzetének kialakulásához vezet.

A mai kormány ezt pont fordítva csinálja: előbb az egyensúly megteremtése a célja, de mindenáron, aztán a növekedés beindítása, ami magával hozza a foglalkoztatottság növelését. Ezt sikerrel még egyetlen ország sem tudta végigvinni, míg a Fidesz által javasolt modell már sok államban bizonyított - mondta Matolcsy példák említése nélkül.

A politikus a növekedés motorjaként az egészségipart nevezte meg első helyen, ide sorolva a gyógyturizmustól az eszközgyártáson át a gyógyszeripart. Az autóipar, az energiatakarékosságot elősegítő iparágak, az újra évi 40-50 ezer új lakás átadására kész építőipar és a mezőgazdaság szerepét emelte ki, mint amelyen ki tudják húzni az ország szekerét onnan, ahová a dilettáns gazdaságpolitika juttatta.

Az egymillió új munkahely tíz év alatt kampányígéretet ezúttal nem említette, kritizálta viszont a rettenetesen alacsony, 54 százalékos jelenlegi foglalkoztatottságot, ami szinte példátlan a fejlett világban. A Fidesz négy év alatt 220 ezer új munkahelyet létesített, s ha hagyják, ma 5-600 ezerrel lenne több a foglalkoztatottak száma. A szociálliberális kormányok nyolc éve ehelyett 250 ezer elveszített munkahelyről szólt.

Bevezető előadásában Demján Sándor, a fórumot szervező Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke sem kímélte a kormánypártokat. Érdekérvényesítő szervezetük kudarcának nevezte az elmúlt nyolc évet, mert hiába hívták fel számos alkalommal a kormány figyelmét a veszélyforrásokra és a megteendő intézkedésekre, süket fülekre találtak.

Nem tudtuk megértetni a kormánnyal a gazdaság szerepének fontosságát - ismerte el az elnök, akit az viszont büszkeséggel töltött el, hogy a VOSZ 2002 óta következetesen végig támadta a kormány felelőtlen intézkedéseit, amelyek odáig vezettek, hogy a ma Burundival azonos az eladósodottságunk. Ez súlyos politikai bűn - hangoztatta Demján, aki az 50 százalékos, fedezet nélküli béremelést, a foglalkoztatottak 60 százalékának gyakorlati adómentességét és a 100 napos program hibáit külön is kiemelte. A jövőről szólva kifejtette: továbbra is pártsemleges érdekképviseletként működnek, s az eredménycentrikusság és a kormánnyal létrehozandó partneri viszony jellemzi munkájukat.

A VOSZ ajánlásokat is letett a Fidesz asztalára. Ebben a adóreformot sürgetnek. A közbeszerzéseken és általában a magyar vállalkozók előnyben részesítését. A protekcionista intézkedésekkel kell segíteni a kkv szektort, a gazdálkodók piacrajutását. Az euróbevezetést meg kell lépni, de nem mindenáron, mert ha rossz kondíciókkal tesszük ezt, azzal az unió cselédszobájában találjuk magunkat - fogalmazott a VOSZ elnöke.

Az eseményen később felszólal Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.