Matolcsy: Még nincs vége a csatának

A "pozitív bizonyítvány" ellenére sincs vége a "csatának" Matolcsy György szerint. A Brüsszel által prognosztizált 2,9-cel szemben a kormány 2,7 százalékos hiányt akar jövőre, amihez több tízmilliárdos kiigazítás kell. A miniszter szerint "ami nincs bezárva, az nincs kizárva".

"Pozitív bizonyítvány" – így értékelte Matolcsy György az Európai Bizottság által ma közzétett, Magyarországról szóló őszi gazdasági előrejelzését. "Ez egy hosszú harc eredménye, mert partnereink nem mindenben értettek velünk egyet, és mi sem velük" – hangoztatta sajtótájékoztatóján a nemzetgazdasági miniszter, aki szerint még nincs vége "az elemzésnek", hiszen jövő év márciusában az Ecofin (uniós pénzügyminiszterek tanácsa) ajánlást tehet arra, hogy júniusban az uniós pénzügyi tanács levegye Magyarországot a túlzottdeficit-eljárás alatt álló országok listájáról.

Az Európai Bizottság 2012-re 2,5 százalékos költségvetési hiányt, jövőre 2,9 százalékos deficitet, 2014-re viszont 3,5 százalékos hiányt prognosztizál. A gazdasági növekedést 2012-re -1,2 százalékra, azaz zsugorodásra lőtte be a bizottság szakszolgálata, 2013-ra minimális, 0,3 százalékos növekedéssel, 2014-re pedig 1,3 százalékos bővüléssel számolnak Brüsszelben hazánk vonatkozásában.

A deficit 2014-re jósolt megugrását a bizottság az oktatásban megjelenő „új kompenzációs rendszernek” tulajdonítja, ami a pedagógus-életpályamodell bevezetésére utalhat. Az előrejelzés szerint a GDP arányában csaknem fél százalékot tesz ki a jegybank 2013-ban várható veszteségének 2014-es kompenzációja.

Erről Matolcsy György azt mondta: "az igazi csata a 2013-as hiánycélról volt, de a két meghozott egyensúlyjavító intézkedés eredményeképp a szám, immár a bizottság által is elismerten, a bűvös 3 százalék alatt lesz. Az unió 2,9 százalékot mondott. Ez egy szép siker. De ez még nem a vége a csatának, mert mi 2,7 százalékos hiánycél tartását tűztünk magunk elé. Ezzel nézhetünk sikerrel az Ecofin jövő tavaszi döntése elé".

A nemzetgazdasági miniszter szerint a  magyar kormány örömmel fogadta azt is, "hogy a bizottsága és szakemberei átálltak a magyar számítás módszertanára". – Orbán Viktor döntése nyomán előterjesztést kell hozni arról, szükségesek-e lépések a bizottsági jelentés nyomán. Az, hogy az előrejelzésben közöltek Magyarországot biztosan kiveszik-e a túlzottdeficit-eljárás alól, alapos elemzést igényel. A nemzetgazdasági miniszter a jövő heti kormányülésen teszi meg az erre vonatkozó előterjesztését.

A kormány azonban nem ért egyet azzal, hogy 2014-ben az államháztartási hiány 3,5 százalék lenne. "Úgy sikerült egy nagyon pontos számot varázsolnia Brüsszelnek ennek megállapítására, hogy még nincs 2014-es magyar költségvetés, azaz nincsenek pontos számok. Olyan tételekre alapozza a bizottság az előrejelzését, melyek nem helytállóak – állította Matolcsy György a sajtótájékoztatón, hozzátéve: nem veti vissza a bankszektor hitelezését a bankadó, illetve a tranzakciós illeték. Azzal sem értünk egyet, hogy az MNB-nek olyan nagy vesztesége lesz 2014-ben, mint amilyet az Európai Bizottság számít.

A magyar kormány azt kéri az Országgyűléstől, hogy folytassa a 2013-as költségvetés vitáját. Minden olyan sarokponttal rendelkezünk, hogy a T. Ház véglegesítse a szükséges vita lefolytatása után a költségvetést – közölte Matolcsy György a sajtótájékoztatón, hozzátéve: ezzel a jelentéssel a bizottság azt mondta ki Magyarországról, hogy sikeresen lezártuk az államháztartás pénzügyi konszolidációját. Sikeresen folyik a munkanélküliség csökkentése, és a 2012-es visszaesés után a következő évben újraindul a gazdasági növekedés, akkor is, ha az EB szerényebb mértékűt lát, mint a kormány.

A sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy a bizottság jelentésében foglalt "jó hírek" ellenére szükséges-e egy harmadik Matolcsy-csomag, vagy ez ki van zárva, a miniszter úgy reagált: a végső szót az Országgyűlés mondja ki a miniszterelnök úr döntése szerint. "Ami nincs bezárva, az nincs kizárva. Bámulatos előrelátásról tenne tanúbizonyságot, ha meg tudná jósolni, milyen döntés születik a kormányülésen" – jegyezte meg. Egy másik kérdésre egyértelművé tette: a bankadó felezésének egy évvel történő halasztása semmilyen módon nem módosul.

A Népszabadság kérdésére Matolcsy György által adott válaszokból az derült ki: a jövő évi költségvetési tervezetben megfogalmazott sarokszámokon "technikai okokból" módosítani kell, például az önkormányzati adósságkezelés miatt. A jövő évi adóváltoztatási javaslatok okán is elképzelhető, hogy korrigálnak a sarokszámokon. A kormány a 2,7 százalékos hiánycélon nem módosít, ezt tartaná biztonságosnak.

Matolcsy György jóváhagyóan reagált arra a felvetésünkre, hogy a 2,9 százalékhoz képest a 2,7 százalékos deficit tartásához 60 milliárdos kiigazításra lenne szükség. "Ezt vizsgáljuk meg", hiszen például a pénztárgépek bekötésével a NAV-hoz a kormány 100 milliárd forinttal kalkulál, a bizottság viszont nulla forinttal. Azt a kormány még szerdán délután véglegesíti, hogy a második intézkedési tervben bejelentett iparűzési adó és cafeteria-intézkedés marad-e, vagy sem.

Arra, hogy a tervezett pedagógus-béremelés miatt lehet 2014-ben 3,5 százalékos a hiánycél, a miniszter úgy  válaszolt: egy százalékot meghaladó gazdasági növekedést várunk, és ha ez bekövetkezik, alapot ad arra, hogy visszahozzuk az "égetően szükséges, és megérdemelt" pedagógus-béremelést. "Jó reményeink vannak arra", hogy 0  fölött lesz a gazdaság növekedése 2013-ban, a Mercedes, az Audi és az Opel-autógyártásnak is köszönhetően a GDP-arányos bővülés a nemzetgazdasági tárca számításai szerint 1,2 vagy 1,4 százalékos lehet – közölte. A bizonytalan IMF-tárgyalásra vonatkozó felvetésre a nemzetgazdasági miniszter nem reagált.

Giró-Szász András kormányszóvivő a sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy az Európai Bizottság most már "dokumentáltan" hitet tesz amellett, hogy Magyarországon három egymás követő évben volt 3 százalék alatt a hiány.

Csúnya számok
Matolcsy György Matolcsy szerint "ami nincs bezárva, az nincs kizárva"
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.