Matolcsy: 'Nem mondok le, sőt...'
- A közgazdászok egyértelmű véleménye, hogy Magyarországon a fundamentumok, az államadósság, a költségvetés, a pozitív folyó fizetési mérleg helyzete, illetve a foglalkoztatottság iránya nem indokolja a Moody's péntek hajnali leminősítését. A fundamentumok erősek.
- Tehát itt valami más van. Voltak a megbeszélésen, akik ki is mondták, hogy spekulációs támadás egyik eleméről lehet beszélni - ezt Matolcsy György közölte azt követően, hogy délután az Országházban Orbán Viktor miniszterelnök tizenegy közgazdásszal három órán keresztül konzultált a pénzügyi-gazdasági helyzetről. A miniszter a sajtótájékoztatón azt mondta, a közgazdászok nagyon komoly aggodalmakat fogalmaztak meg az eurozóna válságát, és a forint, az állampapír, és a Magyarország ellen folytatott pénzügyi spekulációt illetően. Nekünk, magyaroknak létfontosságú, hogy pontosan értékeljük a pénzpiaci helyzetet. A kérdés az, hogy spekuláció folyik Magyarország ellen, meghatározó magyar pénzügyi területeken, az állampapír, a forint, a kamatfelár terén.
- És úgy általában a pénzügyi bizalom terén, mintha hadműveletek folynának Magyarország ellen. Ez sajnálatos. Ennek nem kellene igy lennie, mert a magyar kormány bizonyította, hogy a pénzügyi egyensúly szempontjából a legjobb EU-országok között leszünk 2011-ben is - jegyezte meg Matolcsy György.
A közgazdászokkal a konzultációra fél nappal azután került sor, hogy a Moody's hitelminősítő éjjel Londonban közölte: a befektetésre már nem ajánlott Ba1-re rontotta le a magyar államkötvények osztályzatát az eddigi Baa3-ról, úgy, hogy az új besorolásra is a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. (A hitelminősítő a leminősítést azzal indokolta: növekszik a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy az ország képes lesz-e teljesíteni a költségvetési konszolidációra és az államadósság-csökkentésre irányuló középtávú terveit. A Moody’s döntésére a Nemzetgazdasági Minisztérium úgy reagált: az értékelésnek semmilyen valós alapja nincs, a magyar kormány nem tudja azt másképp értelmezni, mint a Magyarország elleni pénzügyi támadások részének.)
Információink szerint a közgazdászok már korábban megkapták a meghívást az egyeztetésre. Hasonlóan a szeptemberi találkozóhoz Bod Péter Ákos, Csaba László, Járai Zsigmond, Hamecz István, Barcza György, Szász Károly, Töröcskei István, Soós Lőrinc, Auth Henrik, Szapáry György és Arnold Mihály volt jelen. A kormány részéről Orbán Viktor és Matolcsy György mellett Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Szijjártó Péter, a miniszterelnöki szóvivő vett részt a konzultáción.
A nemzetgazdasági miniszter tájékoztatása szerint egybecsengtek a vélemények, hogy az eurozóna válsága rohamosan mélyül. - Ez olyan, mintha valaki megy, megy be a tengerbe, és aztán érzi, már nincs a lába alatt semmi... Amit láttunk Olaszországban és Spanyolországban, az dráma... - fogalmazott a miniszter. Ennek kapcsán azt mondta: a magyar kormány javasolni szeretné a következő Ecofin-tanácskozáson (az EU pénzügyminisztereit tömörítő szervezet), hogy az Európai Központi Bank avatkozzon be.
A növekedés 0,5 - 1 százalékos lehet
Magyarországon jövőre - ha a német gazdasági növekedés csak 0,5 és egy százalék között lesz - 'sajnos nem tartható a 1,5 százalékos gazdasági növekedés', így a magyar gazdaság 0,5 és 1 százalék között bővülhet 2012-ben - mondta Matolcsy György a sajtótájékoztatón. Konkrét előrejelzés még nincs - tette hozzá -, egyelőre ez a sáv határozható meg a gazdasági növekedés kapcsán. A konzultációról azt mondta: nagyon sok jó tanácsot kaptak, a közgazdászok azt tanácsolták, hogy 'minden módon erősítsük meg a növekedést'. - Szerencsére a költségvetésünk 0,5 százalékos növekedés esetén is 'golyóálló'. Olyan tartalékrendszert építettünk föl a 2012-es költségvetésbe, mely fél százalékos határig mindenképpen kibírja a lassulást - közölte a miniszter.
IMF-tárgyalás: elővigyázatossági vagy készenléti hitelkeret
Az IMF-fel a tárgyalások decemberben megindulnak, talán kétszer is Magyarországra érkezik az IMF és az EU közös delegációja. A magyar kormány természetesen szeretné a Flexible Credit Line-t, a legrugalmasabb hitelkeretét elérni. De ezt úgy tűnik, nem tudjuk megcélozni - mondta a sajtótájékoztatón Matolcsy György, hozzátéve: szeretnénk a Precautionary Credit Line-t (PCL) vagy a Precautionary Standby Arrangement (PSA) közül a rugalmasabbat választani. (A PCL egy elővigyázatossági hitelkeret, eddig az IMF-megállapodásról nyilatkozó kormánytagok erről beszéltek. Az, hogy a sajtótájékoztatón a nemzetgazdasági miniszter azt sem zárta ki, hogy egy ennél szigorúbb, készenlétihitel-megállapodásról is tárgyalhatunk, elmozdulás a korábbi reményekhez képest. Matolcsy György ezúttal is hangsúlyozta: Magyarország nem szeretne a valutaalap, az EU, vagy az Európai Központi Bank finanszírozási kereteihez visszatérni. -Nem lehívni szeretnénk hitelkeretet, hanem pénzügyi védőhálót szeretnénk - válaszolt Matolcsy György arra, hogy a magyar kormány 'hajlékony' lesz-e az IMF-fel folytatott tárgyalásokon, és belemenne-e egy klasszikus standbay, készenléti hitel-megállapodás elfogadásába.
A konzultáló közgazdászok mindenesetre azt tanácsolták a kormánynak: működjenek együtt mind az IMF-fel, mind a Bankszövetséggel. Ezzel miniszterelnök úr is egyetértett. Magyarországnak egyszerre van szüksége gazdasági növekedési tervre, pénzügyi védőhálóra, és a Bankszövetséggel való egyeztetésre, a devizahitelesekről, otthonteremtésről, az állampapír-finanszírozásról, és a banki-pénzügyi források megteremtéséről - mondta végül a nemzetgazdasági miniszter.