Hogy kerekedett felül a matolcsysta gazdaságpolitika a Fideszben?
A 2010-es áprilisi országgyűlési választások közeledtével egyetlen meghatározó gazdasági irányvonal maradt a Fidesz programjában: felülkerekedett a gazdaságélénkítést alapvetően drasztikus adócsökkentésekkel elképzelő – matolcsysta – szárny, szemben az óvatos költségvetési politikát előtérbe helyezőkkel, akiknek Járai Zsigmond ex-jegybankelnök volt a szellemi vezérük.
A leendő Fidesz kormány minden bizonnyal megpróbálja újratárgyalni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval kötött szerződését – derül ki titkosított táviratból.
A színfalak mögött a Fidesz politikusai "magasztalják" a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a magyarországi válságkezelésben betöltött szerepét. Matolcsy és Járai azt mondta az amerikaiaknak, hogy a leendő Fidesz-kormány valószínűleg új egyezményt köt az IMF-el és az EU-val, amikor a mostani készenléti hitelszerződés 2010 októberében lejár. Matolcsy megemlítette, hogy „némi változtatásokat szeretnének javasolni a futó szerződés feltételeihez képest”. Az amerikaiak szerint ez abban merül majd ki, hogy magasabb költségvetési hiányt vállalnának, s a pluszpénzeket a gazdasági növekedés beindítására fordítanák, mint ahogy erre a Fidesz nyilvánosan már utalt is.
A Fidesz gazdasági stratégái – Varga Mihály parlamenti költségvetési bizottsági elnök, Matolcsy György volt gazdasági miniszter, Járai Zsigmond ex-jegybankelnök és helyettese Szapáry György és mások - megnyugtatták az amerikai diplomatákat, hogy a Fidesz gazdasági programja kidolgozás alatt áll, igaz, csak a beavatottak tudnak a tartalmáról. Matolcsy elmondása szerint a Fidesz gazdasági programjának prioritásai között a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés szerepel kiemelt helyen. Ehhez gyorsan le akarják zavarni a közszféra reformját, és a lakosság és a vállalkozók adóterhein is enyhíteni akarnak.
Azt Járai Zsigmond árulta el az amerikaiknak, hogy egykulcsos adót akar bevezetni a Fidesz, hogy vonzóbbá tegye a külföldi tőke előtt az itteni befektetéseket, az üzleti környezetet. Az elképzelések 18 és 20 százalék közötti egységes adókulcsról szólnak. A volt és feltehetően a következő gazdasági miniszter, Matolcsy György a 18 százalékos egységes adókulcs mellett kardoskodik, mert az alacsonyabb a szlovákokénál és növeli a magyarok regionális versenyképességét – áll a táviratban.
A magyarok népesedési problémájának kezeléséhez családi adókedvezményekkel járulna hozzá a Fidesz. Az alacsonyabb adókulcs segíti a feketegazdaság kifehérítését, az embereknek és a vállalatoknak megéri majd bevallaniuk eddig eltitkolt jövedelmüket is. A pluszpénzből megugrik a hazai fogyasztás, és ebből az államnak is magasabb áfabevétele származik – ez az alapelképzelés.
Matolcsy szerint középtávú gazdasági stratégiát is felvázol majd az új kormány, s abban a kis- és középvállalkozói szektor megerősítése szerepel első helyen, továbbá olyan kulcsiparágak helyzetbe hozása, mint a környezetvédelem, autógyártás, megújuló energiahasznosítás, és az egészségmegőrzés. Matolcsy külön is kitért az energiatakarékosság kérdésére, s az atomenergia, napenergia és a geotermikus energia hasznosításának kiemelt fontosságára. Itt az amerikai és más országbeli cégekkel való közös fellépést is üdvözlendőnek és stratégiai fontosságúnak tartotta.
A „tíz év alatt egymillió új munkahely” elképzelés megvalósításában döntően az itt élő 1,2 millió képzetlen, illetve állástalan ember munkalehetőséghez juttatásáé a főszerep. Matolcsy szerint nagy felvevőpiacot jelenthet számukra az építőipar, a mezőgazdaság és az idegenforgalom. A szociális ellátások folyósításának feltételeit szorosan a munkához és a képzéshez kötik, ezzel is ösztönözve az embereket arra, hogy vállaljanak állást. Matolcsy is tudja, hogy a munkanélküliek között magas a cigányok aránya, az ő képzésük és munkához juttatásuk kiemelkedően fontos lesz abban, hogy az ország foglalkoztatási mutatói jelentősen javulhassanak.
A Fidesz vezetői szerint jelentős költségvetési megtakarítást lehet elérni az elaggott intézményrendszer átalakításával, a fölöslegesnek ítélt intézmények megszüntetésével, a karcsúbb kormányzati infrastruktúra kialakításával, egyes kormányzati feladatok decentralizálásával, kiszervezésével. A parlamenti képviselők számának felére csökkentését fogják kezdeményezni, leépítéseket hajtanak végre a közszférában és az önkormányzatok számát is csökkentik. Tudatában vannak annak, hogy ezekhez az átalakításokhoz kétharmados parlamenti többségre lesz szükségük.
Az 2010 áprilisi választási kampányban a gazdasági kérdések populista megközelítése is valószínűsíthető, noha a Fidesz prominensei a hangsúlyt ezúttal a regnáló kormány gazdaságpolitikájának ostorozására fogják helyezni, a Magyarországon lévő külföldi befektetői közösséget nem támadják – jelezték a diplomaták. A Fidesz vezetői biztosítottak minket arról, tisztában vannak azzal, hogy a külföldi működőtőke és a külföldi vállalatok milyen fontos szerepet töltenek be az ország gazdaságában és a válságból való kilábalásában – referáltak a budapesti amerikai nagykövetség munkatársai Washingtonnak a Fidesz gazdaságpolitikai programjáról és vezetőivel folytatott tárgyalásaikról.
Matolcsy szerint azonban a bankok és a bankárok a kampányukban potenciális célpontként szerepelhetnek. Elismerte ugyanakkor, hogy a Fideszre nem vet jó fényt az amerikai Emmis Communications-szel és a francia Suez Environnement-al történt affér, ami a külföldi befektetőket is óvatosságra intették Magyarországgal szemben. (Az Emmis a Sláger Rádió tulajdonosaként pályázott saját frekvenciájára de egy vélelmezett MSZP-Fidesz háttéralku eredményeként nem nyerhetett. A Suezt a pécsi vízszolgáltatásból ebrudalták ki, erősen balkáni módszerekkel, Páva Zsolt pécsi fideszes polgármester kezdeményezésére - A szerk.) Az amerikai diplomaták megjegyzik, hogy mindazonáltal a külföldi tőke és a külföldi vállalatok is a kampány negatív célpontjai lehetnek – hogyha azzal szavazatokat tud magának szerezni a Fidesz.
Kommentárjában az amerikai diplomácia megjegyzi: leszámítva az egykulcsos adórendszert, nem látnak radikális elmozdulást a gazdaságpolitikában. Azt jelzik előre, hogy a Fidesz „tesztelni fogja”, hogy a külföldi befektetők, az IMF és az EU mit szólna egy lazább költségvetési hiánycélhoz. A közszféra átalakítását célzó terveihez kétharmados parlamenti többségre lesz szükségük, ehhez tisztában is vannak. Ha ez nem lenne meg, akkor mint Matolcsy mondta, nem zárja ki az együttműködés lehetőségét a „pragmatista szocialista politikusokkal” sem.