Brüsszelben megütköztek Matolcsyn

Egyetértettek, hogy nem értenek egyet - ezzel végződött kedden este Brüsszelben Olli Rehn pénzügyi biztos és Matolcsy György gazdasági miniszter egyeztetése. Bizottsági források megerősítették, hogy a megbeszélésen szó volt a magyar kormánynak azon szándékáról, hogy a magánnyugdíjpénztárak tagjait a felosztó-kirovó rendszerbe tereli vissza.

A megbeszélésen Matolcsy igyekezett megmagyarázni a kormány céljait, de Rehn megismételte a brüsszeli kifogásokat, amelyekről a Bizottság az utóbbi napokban többször nyilatkozott is. A biztos aggasztónak tartja a magyar nyugdíjreform folyamatának a visszafordítását, s azt a módszert is, ahogy a magánpénztári tagok átlépését a kormány megpróbálja elérni.

Brüsszeli aggodalmak

A múlt héten aggasztónak minősült Brüsszelben a független intézmények - például az Alkotmánybíróság és a Költségvetési Tanács - hatáskörének korlátozását, illetve működési körülményeinek megváltoztatását célzó döntés és törekvés. A hétfőn közzétett őszi előrejelzésben a Bizottság 2011-re és 2012 erőteljesen emelkedő költségvetési, illetve strukturális deficitet vetített előre, szemben a magyar kormány által vállalt kötelezettséggel.

A Bizottság elismerte, hogy a legfrissebb magyar ötleteket a nyugdíjrendszer átalakítására még nem tudta figyelembe venni, de ha jövőre a magánpénztári vagyon egy részének visszaáramoltatása miatt mégis a megkívánt háromszázalékos szint alá csökkenne a GDP-arányos hiány, még nem szűnne meg a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás, mert ezt a javulást egyszeri hatásnak tekintené Brüsszel, amely igazi szerkezeti reformokat vár. Matolcsy erre még Budapesten úgy reagált, hogy az előrejelzés hiteltelen.

Megütközést keltett

Ez a megjegyzése megütközést keltett, mert a nemzetközi pénzügyi intézmények és általában a pénzügyi elemzők megbízhatónak ítélik a bizottsági elemezéseket. A téma azonban a keddi találkozón nem merült fel. A nyugdíjügyben meg tisztázták: folytatják a konzultációkat. Korábban egyébként még Magyarország is szorgalmazta - nyolc másik tagállammal együtt -, hogy az EU megfelelően számolja el a nyugdíjreform költségét és a deficitre gyakorolt hatását, de az ősszel előterjesztette bizottsági javaslatok csak nagyon korlátozottan vették figyelembe ezt a kérést, s a magyar kormány ezt követően 180 fokos fordulatot hajtott végre.

Rehn és Matolcsy kedden elsősorban a magyar elnökség feladatait vette sorra, különös tekintettel a gazdaságpolitikai együttműködést szolgáló úgynevezett gazdasági kormányzás előmozdítását szolgáló jogalkotási csomagra, amelynek nyárra össze kellene állnia. Vagyis a magyar elnökségre vár a tagállami álláspontok összegyúrása, aztán a rendeletek és irányelvek parlamenti sorsának figyelemmel kísérése.

Érdekes mozzanat, hogy kedden az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke ismét jelezte: a bizottsági javaslatokat nem tartja megfelelőnek, mert nem elég szigorúak, nem mennek elég messze például az államadósság-csökkentés feltételeinek tisztázásában, vagy a stabilitási paktum előírásait, például a költségvetési hiányra vonatkozó szabályokat megszegő tagországok büntetésében. Trichet elégedetlen, hogy a német-francia alku nyomán az automatikus büntetésekre vonatkozó előterjesztés félautomatikussá vált, vagyis a politikai megfontolásnak nagy szerepe marad az államháztartási és gazdasági helyzetek megítélésében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.