Matolcsy szemet vetett a Luxusra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által alapított Pallas Athéné alapítványok az egykori fővárosi Luxus Áruház épületének megvásárlásáról tárgyalnak – erősítették meg az érintettek pénteken a HVG és az Átlatszó értesülését.

A közgazdászképzés támogatására létrehozott hat alapítványból négy, köztük a Matolcsy György jegybankelnök által irányított Pallas Athéné Domus Animae augusztus végén 7,2 milliárd forint tőkével megalapította a Kasselik-Ház Ingatlanfejlesztő Zrt.-t. Ez a társaság kívánja megszerezni a Belváros egyik legfrekventáltabb pontján, a Vörösmarty tér és Deák Ferenc utca sarkán álló ingatlant.

A Luxus jó befektetés még Matolcsynak is
A Luxus jó befektetés még Matolcsynak is
Koncz György / Népszabadság

Az alapítványok közleményéből az nem derül ki, hogy kivel és pontosan mekkora épületrész megvásárlásáról tárgyal a Kasselik-Ház Zrt., csak annyi, hogy a volt Luxus Áruház eladásra kínált négy albetétjéről van szó. Az ingatlan az egykori Skála áruházlánc részeként került a 2000-es évek elején Balogh Ákos és Somfai Róbert üzletember érdekeltségébe. (Mindketten még Demján Sándorral kezdtek annak idején a Skála cégekben.)

Pár éve Balogh és Somfai útjai szétváltak, és az egykori Luxus Áruház Somfai érdekeltségében maradt. A háromezer négyzetméteres ingatlan tulajdonosa a Skála-Coop Befektetési Zrt., amely 2014-es beszámolója szerint mintegy másfél milliárd forintos könyv szerinti értéken tartotta nyilván az épületet. Az ingatlant spanyol ruházati cégek bérlik, a tulajdonos cég tavalyi beszámolója alapján a bérleti díjból származó bevétel évi 300 millió forint körül lehet. (Az ingatlant Kasselik Jenő alapítványa építtette 1911-ben, innen a ház és az azt megvenni készülő cég neve.)

Az ügylet további érdekessége, hogy az alapítványok a volt Luxus Áruházat deklaráltan befektetési céllal kívánják megvásárolni. Az ingatlant a Kasselik-Ház Zrt. üzemeltetné és hasznosítaná a jövőben – vélhetően szintén bérbeadással. Ez azért furcsa, mert a hat Pallas Athéné alapítvány összesen mintegy 250 milliárd forintot kapott az MNB-től: ebből 50 milliárdot fordíthatnak a tevékenységük elindításához szükséges beruházásokra, így épületek vásárlására és átalakítására, míg 200 milliárd forintot bankbetétben és állampapírban kell tartaniuk, hogy annak kamatából és hozamából fedezzék működési költségeiket.

Az alapítványok pénteki közleménye szerint az utóbbi időben megváltozott hozamkörnyezet és globális befektetői hangulat miatt a befektetések diverzifikálására volt szükség. Olyan befektetési lehetőségeket keresnek, amelyekkel biztonságosan lehet magasabb hozamot elérni, s úgy találták: „a tartósan bérbe adható ingatlanbefektetés az optimális megoldás”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.