Másodfokon sem trükközött az OMV-vezér Mol-ügyben
Másodfokon is felmentették Bécsben Wolfgang Ruttenstorfert, az OMV korábbi vezérigazgatóját a bennfentes kereskedés vádja alól. A gyanú a társaság 2009-es Mol-részvény-eladása kapcsán merült fel.
Az osztrák olajkonszern vezetőjét azzal vádolták, hogy visszaélt a bennfentes információval, amikor 2009 márciusában, egy héttel az OMV Mol-részesedésének meglepetést okozó eladása előtt OMV-részvényeket vásárolt.
A Bécsi Tartományi Felsőbíróság megállapította, hogy a vezető egy ösztönzői program keretében vett részvényeket, és a vállalat belső szabályai szerint három évig nem adhatta el azokat. Így nem tett szert tényleges árfolyamnyereségre. A bíróság egyúttal elutasította az ügyészségnek az ítélettel szemben benyújtott fellebbezését.
Az OMV 2009. március végén jelentette be, hogy eladja 20,2 százalékos Mol-részesedését az orosz Szurgutnyeftyegaznak 1,4 milliárd euróért, az akkori piaci ár kétszereséért. Ruttenstorfer egy március 18-án készült és március 23-án megjelent interjúban még azt mondta, nem áll szándékukban eladni a Mol-részvényeket. Az eladás utáni napokban 3,3 százalékkal, 24-ről 26 euróra emelkedett az OMV-részvények árfolyama.
Ruttenstorfer ellen eredetileg az Osztrák Pénzpiaci Felügyelet tett feljelentést azzal érvelve: nem az a mérvadó, hogy nyert-e az ügyleten az igazgató, hanem az, hogy visszaélt-e bennfentes információval.
Az eljárás nagy feltűnést keltett Ausztriában, főként vállalati körökben. Ismert osztrák üzletemberek nyílt levélben álltak ki Ruttenstorfer mellett, és a bennfentes kereskedés tilalmára vonatkozó szabályok pontosítását szorgalmazták.