Már szövegezik a paksi tendert
Az államtitkár az orosz Roszatom szervezésében zajló rendezvényen előadást tartott a magyar energetika helyzetéről. Kovács Pál újságíróknak elmondta: a magyar sajátosságokra szabott tendert az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. írja majd ki. Számítások szerint reálisan mintegy 30 százalékot tehetne ki a magyar beszállítói részvétel a beruházásban, 218 magyar cég tudna bekapcsolódni a munkába.
Az államtitkár szerint a tender megjelenését követően körülbelül egy évet kell szánni a pályaművek beadására, ezt követően lesz értékelés.
Becslések alapján egy atomerőművi blokk megépítése átlagban 2.000 milliárd forintba kerülhet, de ez az összeg függ a műszaki paraméterektől. A beruházás finanszírozása a tárgyalásokon dől majd el – mondta Kovács Pál újságírói kérdésre válaszolva.
Az államtitkár a fórumon tartott előadásában elmondta, hogy Magyarországon a 2030-ig szóló Nemzeti Energia Stratégia számol az atomenergiával. Az európai uniós előírásokkal összhangban a magyar energiastratégia kiemelten kezeli a takarékosságot és a hatékonyságot. A megújuló energia arányát 2020-ig 14,6 százalékra emeli Magyarország – fejtette ki az államtitkár.
Kovács Pál beszámolt arról is, hogy Magyarország hangsúlyt helyez az atomenergetikai szakemberek képzésére, a hazai szakember-utánpótlás mellett például vietnami atomenergetikai szakembereket is oktatnak a budapesti műszaki egyetemen, illetve a Paksi Atomerőműben.
Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgató-helyettese újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: nyitottak arra, hogy Magyarországon is együttműködjenek a helyi vállalkozásokkal. Példaként említette, hogy a csehországi tenderre beadott ajánlatukban a cseh beszállítók 70 százalékot képviselnek.
A Roszatom vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy partnereikkel az együttműködés nemcsak egy projektre terjedhet ki, hanem harmadik ország piacán is megjelenhetnek együtt.
Andrej Nikipelov, a Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó (EEG) Kft. többségi tulajdonosa, az Atomenergomas Nyrt. vezérigazgatója újságíróknak elmondta: mindent megtesznek annak érdekében, hogy az érdekeltségükbe tartozó magyar Ganz EEG Kft. minél több atomenergetikai megrendeléshez jusson. Elégedettek a magyar társaság eddigi tevékenységével, mert magas minőségű munkát végeznek, a cég menedzsmentjétől műszaki-technológiai-fejlesztési tervjavaslatot várnak – tette hozzá.