Már ma jöhet a magyar dollárkötvény
Magyarország dollárkötvény-kibocsátási szándékot jelentett be az amerikai értékpapír-felügyeletnek (SEC) – tette közzé a Reuters. Ugyanakkor a hírügynökség azt közölte, hogy az előzetes tájékoztató egyéb részleteket nem tartalmaz sem a mennyiség, sem a kibocsátás időpontját illetően. Piaci körök a Nol.hu-nak úgy vélték: az aukcióra már ma vagy holnap is sor kerülhet. Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője szerint az ilyen szándékbejelentéseket akkor szokták közzétenni, amikor nagyon rövid időn belül megtörténik a kibocsátás. – Így ma, legkésőbb holnap biztosan hallunk még majd a magyar kötvényekről – jegyezte meg.
A piac mindenesetre legalább 2 milliárd dollár értékű 10 éves futamidejű kötvényértékesítésre számít. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) korábban meg is tette az ehhez szükséges lépéseket. Korábban már felkérte a BNP Paribas, a Citigroup, a Deutsche Bank és a Goldman Sachs pénzintézeteket arra, szervezzen találkozókat a kötvénypiaci befektetőkkel az Egyesült Államokban és Európában. A Nemzetgazdasági Minisztériumból származó információink szerint a roadshow-n roppant nagy volt az érdeklődés a magyar papírok iránt. Hogy végül is mekkora, azt majd a dollárkötvény kibocsátás mutatói döntik majd el. Suppan Gergely úgy vélte, hogy dollárkötvény aukciójakor 2,5-3 milliárd dollárnyi, míg eurókötvény tekintetében 2 milliárd eurónyi állampapír eladása esetén lehetne jelentős sikerként elkönyvelni az értékesítést.
Szerinte – amennyiben 10 éves lejáratú kötvények kerülnek piacra – 5,3-5,5 százalék lehet a reális hozamszint – tette hozzá. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó külföldi piaci szereplők is hasonló értékeket tartanak a legvalószínűbb mutatóknak.
Elemzők lapunknak úgy nyilatkoztak: kedvezőnek tartják a piacra lépés időpontját is, hiszen most nagyobbnak mondható a kockázatvállalási hajlandóság a befektetők körében, ami egy olyan besorolású ország helyzetét, mint Magyarország, nagyban segíti ebben.
Piaci körökben általános vélemény az is, hogy az aukciót már valamivel korábban, akár a múlt héten is megtarthatták volna. Ennek azonban lényegében a Moody's szabott gátat. A hitelminősítő múlt héten értékelte az országot, s ezt mindenképpen meg kellett várni – jegyezte meg Suppan. Mint ismert, a Moody's megerősítette Magyarország "Ba1" szintű államkötvény-osztályzatát péntek éjjel. A besorolásra a cég ugyanakkor érvényben hagyta a leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást.
Ha a kibocsátás sikeres lesz, Magyarország erre az évre nagyjából meg is oldhatja külső finanszírozását. (Az idei évre szóló finanszírozási tervben 4,5 milliárd eurónyi kötvénykibocsátás szerepel, amelyet az ÁKK a piacról akar bevonni.) A Prémium Euró Magyar Államkötvény (Pemák) hatalmas sikerrel zárt ugyanis, amelynek első sorozatából néhány hét alatt elvittek egymilliárd eurónyit a befektetők. Ha most a vevők valóban elvisznek 2,5-3 milliárd dollárnyi államkötvényt, akkor viszonylag kicsiny összeg bevonását kell már csak megoldani.
Magyarország egyébként még 2010 tavaszán lépett ki utoljára a devizakötvény-piacra. Akkor márciusban 10 és 30 éves lejáratú dollárkötvényeket bocsátott ki összesen 3,75 milliárd dollár értékben. Az említett összegből 3 milliárd jutott a 10 éves papírokra, amelyek kibocsátási ára 99,062 százalék, évi kamata összesen 6,504 százalék volt. A harmincéves, 750 millió dolláros kötvény kibocsátási ára 98,084 százalékot tett ki, míg a kamata összesen 7,791 százalékra rúgott. Ezzel kapcsolatosan aztán még a Parlamentben is volt képviselői megszólalás. Ellenzéki oldalról olyan bírálatok hangzottak el, hogy roppant magas kamatok mellett értékesítettük a papírokat.
A kormánypárt ugyanakkor ezeket azzal szerelte le, hogy Magyarország még sosem bocsátott ki egyszerre ilyen nagy összegű állampapírt, másrészt rekordnak számít a 30 éves lejárat is, ráadásul az is rekordnak számít, hogy összesen 13 milliárd dollárnyi befektetői ajánlat érkezett be. Április elején azután Magyarország rábocsátást hajtott végre a 30 éves dollárkötvény esetében, s ebből egyébként további 500 millió dollár folyt be.