Orbán szavánál több védené a pénztári vagyon adómentességét

Már nem csak egy politikai nyilatkozat rendelkezne arról, hogy a visszavitt magán-nyugdíjpénztári vagyon reálhozamát adómentesen lehessen felvenni, a nemzetgazdasági tárca ugyanis az utolsó pillanatban beadta az erről szóló módosítását. E szerint február helyett csak márciusban szűnne meg a tagság.

Már nem csak egy politikai nyilatkozat, hanem törvényjavaslathoz benyújtott módosítás is rendelkezne arról, hogy a magán-nyugdípénztárból visszahozott tagi befizetések adómentesen felvehetők legyenek. A mai zárószavazás előtt álló nyugdíjcsomaghoz frissiben benyújtott módosító javaslatával a nemzetgazdasági tárca nem csak a reálhozam, de a korábban befizetett tagdíj-kiegészítések adómentességéről is gondoskodna - megfelelve ezzel Orbán Viktor politikai akaratának, ami a nyilatkozatban öltött testet a minap. Az nem változna, hogy amennyiben a volt pénztártag egy önkéntes pénztárba akarja utalni a felhalmozását, azt 20 százalékos, de legfeljebb 300 ezer forintos adókedvezmény mellett teheti meg.

Az utolsó pillanatban benyújtott módosító alapján 2011-ben nem februártól, hanem csak márciustól szűnne meg a magán-nyugdíjpénztári tagsága azoknak, akik január 31-ig nem tesznek nyilatkozatot a maradásról. A nyilatkozattételi határidő tehát nem változik, csak a tagsági viszony megszűnése tolódik ki egy hónappal. Ennek oka az egységesítés lehet: a különböző okokból január végéig nyilatkozni nem tudók egy igazolási kérelemmel - ha azt elfogadja a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv - később is megtehetik a nyilatkozatot, de a kormány szerint ezt nem lehet a végtelenségig nyújtani, csak február 28-áig. Amíg a kérelmet nem bírálják el, a megtakarítás nem kerül át az állami nyugdíjreform alapba.

Érdekes helyzet áll elő, ha a kérelmet február végén juttatják el a megfelelő helyre, de arról a döntés csak március elseje után születik meg. A módosító elfogadása esetén a kérelmező magán-nyugdíjpénztári tagsága ebben az esetben megszűnik márciustól, miközben a vagyonát nem adhatják át az állami alapnak, a módosító más rendelkezése alapján. Aztán, ha az igazolási kérelemnek helyt ad a nyugdíbiztosító szerve, akkor a pénztártagság visszamenőlegesen helyreállna. Az igazolási kérelem részletes eljárási szabályait azonban nem ebből a csomagból fogjuk megismerni, arról a kormány külön rendeletet alkot majd.

Néhány technikai korrekciót is tartalmaz a nemzetgazdasági tárca zárószavazás előtti javaslata: így a kormány felhatalmazást kap, hogy a Nyugdíjreform Alap kapcsán ne csak a működésre és a gazdálkodásra vonatkozóan alkosson rendeletet, hanem az térjen ki a visszalépők portfoliójára vonatkozó szabályozásra is. A pénztártagok vagyona ugyanis nem csak készpénzben áramlik vissza az államhoz, sőt, főleg értékpapírokban, kötvényekben fekszenek a megtakarítások. Egy másik, stilisztikainak indokolt módosítás pedig belefoglalná a törvény szövegébe a társadalombiztosítási egyéni nyilvántartás teljes körű kialakítását - eddig ugyanis csak szóbeli ígéretek voltak erre, de az eredeti javaslat nem tartalmazott erre vonatkozó iránymutatást. Csak egy később csatolt módosítóban említették először, az özvegyi járadékkal összefüggésben.

Arra is kitér a csomag, hogy aki pályakezdőnek minősül, de 2010 november 2-áig nem létesített magánpénztári tagságot, már csak önkéntes pénztárba léphet be. A csomag feladatokkal ruházza továbbá fel az APEH-het, a későbbi egyéni járuléknyilvántartás kialakítása érdekében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.