Már fizetik a "Jógazda" ügyfeleket
Mintegy 9,8 milliárd forint vagyon fagyott be, az azonban még nem világos, hogy az önkormányzati betétek már ebben az összegben vagy e fölött szerepelnek.
Ezt jelenleg is vizsgálják az alap szakemberei - mondta. Ez azért érdemi kérdés, mert az önkormányzati betétekre nem vonatkozik a OBA védettsége, vagyis az önkormányzatokat nem kártalanítják. E mellett a ilyen védőháló a „Jógazda" vezetői és családtagjai alatt nincs. A törvényi előírás szerint ugyanis többi között a hitelintézet vezetője, választott könyvvizsgálója valamint a velük egy háztartásban élő közeli hozzátartozók nem részesülhetnek kártalanításban.
Fekete-Győr András hangsúlyozta, hogy minden más esetben a „Jógazdánál" lévő betéteseket kártalanítják, akár magánszemély, akár jogi személyről van szó. Ráadásul az január 1-jei változásoknak köszönhetően immár nem 50 ezer eurónak, hanem 100 ezer eurónak megfelelő forintbetétre vonatkoznak az OBA garanciái, azaz eddig az összegig biztosan megkapja az ügyfél a pénzét. (Az év elejéről a biztosítotti összeghatár Magyarország mellett Szlovákiában és Romániában is hasonló szintre emelkedett.)
Az euróról történő átszámítás a Takarékpénztár esetében a január 3-ai MNB devizaárfolymon történik, így a védettség most 27,885 millió forintig él.
Január elsejétől a kártalanítás módja is módosult, s ez azonnal a „Jógazdánál" életbe is lép. A korábban kártalanítási bejelentést kellett tenni, majd ezt követően indult meg a kifizetési folyamat. Év elejétől lényegében már automatikus rendszerről lehet beszélni, s lényegében három különböző módon fizeti ki a pénzeket az OBA. A vélhetően leggyakoribb esett az lesz, hogy amikor postán keresztül kikézbesítik az ügyfél számára a pénzét. Ehhez semmit nem kell tennie, a takarékpénztárhoz sem kell bemennie.
Ez a kifizetés viszont csak 1 millió forintos betétnagyságig, kártalanítási összegig működik. E fölött a fizetés OBA Betétbiztosítási kártyával történik majd - mondta Tóth István, az alap kommunikációs vezetője. Ezt sem kell igényelni, ezt szintén automatikusan postai úton küldi az egykori betétes számára az OBA. E mellett - ahogy az előző - úgy ebben az esetben is mellékelnek kártalanítási értesítőt. Ezen túl az ügyfél szintén a postai levélben kap egy PIN-kódot is. A kóddal és a kártyával már a Postán vagy OTP bankfiókban, illetve OTP bankautomatánál ingyenesen fel lehet venni a pénzt.
A harmadik esetben az ügyfélnek be kell menni a „Jógazda" valamelyik fiókjába és jeleznie kell , hogy melyik más hitelintézetnél lévő számlájára kéri utalni a pénzt. Mindhárom esetben igaz az ugyanakkor, hogy ha a közelmúltban valakinek változott valamely banknál nyilvántartott adata, akkor azt be kell még most jelenteni, mert csak akkor valós adatok esetében tudja az OBA a kifizetéseket problémák nélkül megtenni. Ehhez kapcsolódóan Fekete-Győr András felhívta a figyelmet arra, hogy a „Jógazda" felszámolása ugyan megkezdődött ez azonban a „rémhírekkel" ellentétben nem jelenti azt, hogy a fiókok is zárva lennének. Azok, ha szükség van rá meghosszabbított nyitva tartással működnek.
Lényegében ezek az irányelvek működnek majd a későbbiekben is, ha erre szükség lenne - mondta Tóth István. Kérdésünkre hozzátette az OBA csak forintban fizeti ki a betéteseket, tehát ha valaki valutát tartott a pénzintézetében, s az tönkremegy, akkor a pénzét forintban kapja meg. A szervezet vezetője egyébként hozzátette, hogy a megemelt biztosítási összeghatár miatt a pénzintézetek tagsági díját is növelik. Ez gyűjtött betétállományra vonatkozó vonatkozó 0,02 százalék helyett 2011-től már 0,06 százalék lesz. Az OBA vagyona egyébként jelenleg 90,5 milliárd forint - tette hozzá.
A „Jógazdánál" az eddigi vizsgálatok alatt találtak már olyan betéteket, amelyek 1967 óta pihennek a Takarékpénztárnál. Mivel ezek megnyitása jóval az OBA felállítását megelőző időszakra nyúlik vissza, ezért ezekre az állam vállal 100 százalékos garanciát. Apró bökkenő, hogy a számlákért évtizedek óta senki sem jelentkezett, így könnyen lehet bent marad ez az összeg, miután a jogos tulajdonosa nem is tud a számla létéről.