Már csak forintban adósodunk el
A devizahitelek jelzálogbejegyzési tilalmának augusztusi beveztése miatt az euróalapú szabad felhasználású jelzáloghitelek új szerződéses összértéke szinte nullára csökkent - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
A háztartások által felvett forint lakás- és szabadfelhasználású jelzáloghiteleké nem változott lényegesen.
Az MNB-közlés szerint a hitelkamatok csekély mértékben csökkentek.
Az új lakáshitelek szerződéses értéke 18 milliárd forint körül állt. A háztartásoknak nyújtott forintalapú hitelek részaránya az újonnan folyósított hiteleken belül szeptemberben 98 százalékot tett ki. A lakáshiteleken belül 98 százalék, a szabad felhasználású hiteleken belül 98 százalék, a személyi hiteleken belül pedig 100 százalék volt.
A kamatok a lakáscélú hiteleknél csekély mértékben, 5 bázisponttal 8,50 százalékra csökkentek egy hónap alatt.
A háztartások szeptemberben az előző hónaphoz hasonlóan forintban több hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek, azaz nettó hitelfelvevők voltak. A betétkivonás ugyanis forintban meghaladta az elhelyezést.
Devizában viszont többet törlesztettek, mint amennyit felvettek, azaz nettó törlesztőnek számítanak. Ezek eredőjeként a háztartások hitelállománya összességében - az átértékelődés és egyéb változások hatásának figyelembe vétele nélkül - 10,8 milliárddal 8 ezer 358 milliárdra csökkent.
A háztartások forinthitel-felvétele szeptemberben 30,3 milliárd forinttal haladta meg a törlesztéseket, a devizahitelek állománya pedig a tranzakciókból eredően 41,1 milliárd forinttal csökkent.
A háztartások betétállománya 25,8 milliárddal 7 ezer 151 milliárdra csökkent.
A szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatok szerint a forinthiteleknél a nettó hitelfelvétel 23,7 milliárd forint, devizahiteleknél a nettó hiteltörlesztés 41,5 milliárd forint volt. A betéteknél forintban 11,2 milliárd forint nettó kivonás történt, míg a devizában 7,3 milliárd forintnyi nettó elhelyezés történt.
A nem pénzügyi vállalatok forintban nettó hitelfelvevők, devizában nettó hiteltörlesztők voltak, összességében pedig kevesebb hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek. Hitelállományuk 29,9 milliárd forinttal csökkent a tranzakciók és 207 milliárddal az átértékelődés miatt. Az állomány 7 ezer 673 milliárd forintot tett ki.
A vállalatok forintban kisebb betétösszeget helyeztek el, mint amennyit kivettek, viszont devizában betételhelyezésük meghaladta betétkivonásukat. Összességében a vállalati betétállomány az előző hónaphoz képest a tranzakciók miatt 105 milliárddal, az átértékelődés miatt 63,6 milliárddal 4 ezermilliárdra csökkent.
A nem pénzügyi vállalatok szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatai szerint a forinthiteleknél 39,5 milliárd forint volt a nettó hitelfelvétel és forintbetéteinél 37,4 milliárd forint betétkivonás, a devizabetéteknél 73,3 milliárd forint nettó betételhelyezés történt.
A külföldi kötelezettségek állománya szeptemberben a hitelintézetek mérlegfőösszegének 31 százalékát tette ki.
Az újonnan felvett lakáscélú és szabad felhasználású hitelek átlagos hitelköltségmutatói alig változtak. Előbbiek valamivel 10 százalék alatt, utóbbiak pedig kissé felette álltak.
A nem pénzügyi vállalati hitelek átlagos kamatlába az 1 millió euró érték alatti, valamint az 1 millió feletti forinthiteleknél is szinte változatlan maradt. Utóbbinál míg az euróhiteleknél az 1 millió euró alatti összegeknél kisebb, az 1 millió feletti hiteleknél jelentősebb volt a csökkenés.
A háztartások forint- és euróbetéteinek átlagos kamatlábai nem változtak. Az új szerződések értéke a forint- és euróbetéteknél egyaránt csökkent.
A nem pénzügyi vállalatok forintbetéteinek átlagos kamatlábai nem változtak, míg az euróbetéteké kissé emelkedett. Az új szerződések értéke a forint- és euróbetéteknél egyaránt nőtt.